Eğitim Sitesi

Casus Yazılımlar

Casus Yazılım Nedir? Casus yazılım, tanıtım, kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir. Casus yazılımlar...

Casus Yazılımlar

Casus Yazılım Nedir?

Casus yazılım, tanıtım, kişisel bilgi toplama veya onayınızı almadan bilgisayarınızın yapılandırmasını değiştirme gibi belirli davranışları gerçekleştiren yazılımlar için kullanılan genel bir terimdir. Casus yazılımlar, genellikle başka bir program kurulurken, sizin de onayınızla bilgisayarınıza kurulan ve kurulduktan sonra sizin internetteki gezme alışkanlıklarınızla ilgili bilgi toplayan ve bu bilgileri internet üzerinden kötü niyetli kişilere iletebilen yazılımlardır.

 

Casus Yazılımların Özellikleri

Casus yazılım genellikle, reklam pencereleri görüntüleyen yazılımla (reklam yazılımı denir) ya da kişisel veya önemli bilgileri izleyen yazılımla ilişkilendirilir. Bu, reklam sağlayan veya çevrimiçi etkinliklerinizi izleyen her yazılımın kötü olduğu anlamına gelmez. Örneğin, hedeflenen reklamları almayı kabul etmeniz "karşılığında" bir müzik hizmetine ücretsiz kaydolabilirsiniz. Koşullarını anladıktan ve kabul ettikten sonra, bunun adil bir anlaşma olduğuna karar verebilirsiniz. Ayrıca şirketin sizin için görüntüleyeceği reklamlara karar vermesi için çevrimiçi etkinliklerinizi izlemesine izin vermeyi de kabul edebilirsiniz.

 

Diğer istenmeyen yazılım çeşitleri bilgisayarınızda rahatsız edici değişiklikler yapabilir ve bilgisayarınızın yavaşlamasına veya kilitlenmesine neden olabilir. Bu programlar, Web tarayıcınızın giriş sayfasını veya arama sayfasını değiştirebilir ya da tarayıcınıza istemediğiniz veya gerek duymadığınız ek bileşenler ekleyebilir. Buna ek olarak bu programlar, ayarlarınızı daha önceki özgün değerlerine döndürmenizi de zorlaştırır. Bu tür istenmeyen programlara genellikle casus yazılım denir.

 

Casus Yazılım Belirtileri

  • Bilgisayarınız tuhaf davranmaya başlarsa veya aşağıda listelenen belirtilerden birini gösterirse, casus yazılımlar ya da diğer istenmeyen yazılımlar bilgisayarınıza yüklenmiş olabilir.
  • Sürekli olarak açılan reklam pencereleri görüyorum.Bazı istenmeyen yazılımlar ziyaret ettiğiniz Web sitesiyle ilgili olmayan açılır reklam pencereleriyle sizi bombardımana tutar. Bu reklamlar genelde yetişkinlere yöneliktir veya kabul edilemez olduğunu düşündüğünüz Web sitelerine aittir. Bilgisayarınızı açar açmaz veya Web'e gözatmadığınız zamanlarda açılır reklam pencerelerini görüyorsanız, casus yazılımlar ya da diğer istenmeyen yazılımlar bilgisayarınızda yüklü olabilir.
  • Ayarlarım değiştirildi ve önceki ayarlara geri dönemiyorum.Bazı istenmeyen yazılımlar giriş sayfanızı veya arama sayfası ayarlarınızı değiştirebilir. Bu, Internet tarayıcınızı ilk açtığınızda veya "arama" seçeneğini kullanmak istediğinizde görüntülenen sayfanın tanımadığınız sayfalar olabileceği anlamına gelir. Bu ayarları nasıl yapacağınızı bilseniz de, bilgisayarı her yeniden başlattığınızda ayarların yine değiştiğini görebilirsiniz.
  • Web tarayıcım karşıdan yüklediğimi anımsamadığım ek bileşenler içeriyor.Casus yazılımlar ve diğer istenmeyen yazılımlar, istemediğiniz veya gereksinim duymadığınız yeni araç çubukları ekleyebilir. Bu araç çubuklarını nasıl kaldıracağınızı bilseniz de, bilgisayarı her yeniden başlattığınızda yeniden eklenebilirler.dersimiz.com
  • Bilgisayarım yavaşlamış gibi görünüyor.Casus yazılımlar ve diğer istenmeyen yazılımlar verimli çalışacak biçimde tasarlanmamış olabilir. Bu programların etkinliklerinizi izlemek ve reklam görüntülemek için kullandığı kaynaklar bilgisayarınızı yavaşlatabilir ve yazılımdaki hatalar bilgisayarınızın çökmesine neden olabilir.
  • Belirli bir program aniden sık sık çökmeye başlarsa veya bilgisayarınız günlük görevleri gerçekleştirirken normalden daha yavaş çalışırsa, makinenizde casus yazılımlar ya da diğer istenmeyen yazılımlar yüklü olabilir.

 

Casus yazılımlar nasıl engellenir?

Adım 1: Bir güvenlik duvarı kullanın

 Çoğu casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımlar diğer programlarla birlikte gelmesine veya ilkesiz Web sitelerinden gönderilmesine karşın, casus yazılımların küçük bir bölümü de bilgisayar korsanları tarafından bilgisayarınıza uzaktan yerleştirilebilir. Bir güvenlik duvarı yüklemek veya Windows XP'de yerleşik olarak bulunan güvenlik duvarını kullanmak, bu bilgisayar korsanlarına karşı bir savunma sağlar.

Adım 2: Yazılımınızı güncelleştirin

Windows XP kullanıyorsanız, casus yazılımların ve diğer istenmeyen yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını engellemenin yollarından biri de tüm yazılımlarınızın güncel olmasını sağlamaktır. Microsoft Update'i ziyaret ederek, bilgisayarınızda Otomatik Güncelleştirmeler özelliğinin açık olduğunu ve en son yayımlanan tüm kritik güncelleştirmeleri ve güvenlik güncelleştirmelerini karşıdan yüklediğinizi doğrulayın.

Adım 3: Internet Explorer güvenlik ayarlarını yapın.

İnternet Explorer Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını yaparak, bir Web sitesinden gelecek bilgilerin ne kadarını kabul etmek istediğinizi belirleyebilirsiniz. Microsoft, Internet bölgesiningüvenlik ayarlarını Ortaveya daha yüksek bir değere ayarlamanızı önerir.

Adım 4: Casus yazılım önleme korumasını karşıdan yükleyip kurun.

Microsoft, casus yazılım önleme yazılımının karşıdan yükleyebileceğiniz bir beta sürümünü sunmaktadır; Windows Defender sitesinde daha fazla bilgi bulabilirsiniz. İstenmeyen yazılımları engellemenize, algılamanıza ve bilgisayarınızdan temizlemenize yardımcı olan ek güvenlik araçları Güvenlik Yüklemeleri kaynak sayfasında bulunabilir.

Adım 5: Web'de daha güvenli gezinin ve daha güvenli karşıdan yükleme gerçekleştirin.

Aslında casus yazılımlara ve diğer istenmeyen yazılımlara karşı en iyi savunma, hiç karşıdan yükleme gerçekleştirmemektir.

Kaynak : guvenliweb.org.tr

add

tag Casus Yazılım Nedir Casus Yazılımlar Özellikleri Hakkında Bilgi Casus Yazılım Belirtileri Bilgisayar Eğitimi nasıl engellenir

Bilgisayar Eğitimi Son Eklenenler

Casus Yazılımlar Hakkında Yorum Yazın...

  

Casus Yazılımlar Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Casus Yazılımlar