Eğitim Sitesi

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları

Ana Sayfa > İlginç Bilimsel Bilgiler > Erkek Ve Kadının Vücut Farkları

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları

İki cinsin de vücut ve organ yapılarıyla ilgili gerçekleştirilen bir araştırma ilginç sonuçlar ortaya koydu. Buna göre, kadınlara göre daha "su"lu ve "kan"lı olan erkek, boyda, kiloda ve el uzunluğunda karşı cinse fark atarken, kadına oranla daha kısa yaşıyor.

 

-Erkeğin beyni yüzde 14 oranında daha ağır. Erkeğin kalbi de daha büyük ancak, yavaş atıyor. Erkeğin kalbi dakikada ortalama 72, kadının kalbi ise 80 kez çarpıyor. Erkeklerde 4.5 litre kana karşılık, kadınlarda 3.6 litre kan bulunuyor.

 

-Erkek vücudunun yüzde 60-70′i sudan ibaret iken, kadınlarda ise bu oran yüzde 50-60 arasında.

 

-Erkekler hareketsiz vaziyette, vücudun metrekaresi başına ortalama 39.5 kalori, kadınlar ise 37 kalori yakıyor. Erkek günlük 2 bin 700 kaloriye, kadın ise 2 bin kaloriye ihtiyaç duyuyor.

 

-Erkeklerde, kadınlarınkinin yarısı kadar yağ dokusu var. Kadınlarda yağ dokusu vücudun yüzde 27?sini, erkeklerde yüzde 15′ini oluşturuyor. Kadın vücudunda erkeklerden 3.5 kg daha fazla yağ bulunuyor.

 

-Erkekler, hayatları boyunca ortalama olarak kadınlardan 40 gün daha az hastalanıyor.

 

-Erkeklerin toplam 1.8 metrekare, kadınların 1.6 metrekare derisi var.

 

-Her 105 erkek çocuğa karşılık 100 kız çocuk doğuyor.

 

-Erkek beyni yüzde 14 oranında daha ağır. Buna karşılık kadınların iki beyin yarım küresindeki iletişim daha iyi olup, beyindeki kan dolaşımı da daha sağlıklı gerçekleşiyor.

 

-Erkek elinin ortalama uzunluğu 19.7 santimken, kadın eli ise 17.3 santimetre.

 

-Erkekler ileri yaşlara kadar, kadınlar ise menopoza kadar (yaklaşık 50 yaş civarı) dölleyebilme ve döllenebilme yeteneğine sahip.

 

-Kadınların yüzde 20?sinde, erkeklerin ise sadece yüzde 8′inde safra kesesi taşı oluşuyor.

 

-Erkekler kadınlardan daha hızlı yaşlanıyor. 55 yaşındaki bir kadın, beden gücünün yüzde 90′ına sahip. Oysa aynı yaştaki erkekte bu oran yüzde 70.

 

-35 yaşındaki erkeğin damar sistemi, 50 yaşındaki kadınınkine eşdeğer. Buna karşılık, kadında sadece cilt daha ince olduğu için daha erken yaşlanıp kırışıyor. Kadınlar yaşlanma olayını, psikolojik olarak erkeklerden daha güçlükle kabulleniyor.

 

-Erkekler, kadınlardan yüzde 50 oranında fazla kas hücresine sahip bulunuyor. Buluğ çağında erkeklerde kas hücrelerinin sayısı 20 misli, kadınlarda 10 katı artıyor. Erkek vücudunun yüzde 40′ı, kadın vücudunun yüzde 35′i kaslardan oluşuyor. Kadınlardan üçte bir oranında daha güçlü olan erkekler, bacakları daha uzun ve daha kaslı olduğu için kadınlardan daha iyi koşup daha uzağa zıplayabiliyor.

 

-Ortalama erkek 175 santim boyunda ve 73.5 kg ağırlığında. Göğüs çevresi 98.5 santim, beli 80.4 santim. Ortalama kadın 160 santim boyunda olup 61.2 kg?dir. Göğüs çevresi 90.1 santim olup kalça genişliği 96.5 santim ve beli de 74.3 santimdir.

 

-Gırtlaktaki ?Adem elması? adı verilen çıkıntı da sadece erkeklere hastır.

 

-?KADINLAR DAHA UZUN ÖMÜRLÜ?

 

Erkekler dakikada ortalama 16 kez, günde de 23 bin kere soluk alıp veriyor. Kadınlar ise dakikada 20-22 kez, günde 30 bin kez kere nefes alıp veriyor. Her iki cins de 12 bin litre hava soluyor.

 

-Erkekler ortalama 71.5 yıl, kadınlar 78 yıl yaşıyor.

 

-Erkeklerde 4.5 litre, kadınlarda 3.6 litre kan bulunuyor.

 

-Erkeklerin 140/88 olan tansiyonu da kadınlarınkinden yüksek. Bu değer kadınlarda 130/80 şeklindedir.

 

-Erkeklerin omuzları daha geniş, kolları ve bacakları daha uzun, kemikleri daha ağır, eklemleri de daha büyüktür. Buna karşılık kadınların kalça kemikleri daha geniş, eklemleri de daha oynaktır.

 

-Kadınların ses telleri daha kısa olduğu için sesleri de daha tizdir.

 

-Kadınların işitme ve koklama duyuları daha güçlüdür. Buna karşılık erkekler parlak ışığa karşı daha hassastır. Erkek gözü ayrıntıları daha iyi seçer.

 

-Erkeklerin vücut ısısı kadınlardan daha yüksektir.

 

-Kadınların saçları daha sık ve telleri daha dirençlidir. Saç kökleri kafa derisinden 2 milim daha derinde olduğu için erkeğinki kadar çabuk dökülmez.

 

-Kadınlar daha çok antikor üretir, bu sebeple de erkeklere kıyasla bakteri ve virüs hastalıklarına daha seyrek yakalanır.

 

-Erkeklerin sivilce sorunu daha fazladır. Bu da daha çok testosteron üretmesinden kaynaklanır. Bu hormon yağ bezelerini uyarır ve derideki gözeneklerin tıkanmasına, dolayısıyla sivilceye sebep olur.

 

-Sadece her 4 AIDS hastasından biri kadındır.

 

-Kadınlar, deri altındaki yağ tabakasının fazlalığı sebebiyle erkeklerden daha iyi yüzer.

add

tag Erkek ve kadının vücut farkları erkekler kadınlar farklılıkları

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları Hakkında Yorum Yazın...

  

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları Hakkında Yorumlar

Yazar Kas oranı erkekte %40 Kadınlarda %23 tür 35 değil iyi sallamişlar bu da vücut ağırlık lari baz alındığında ve dayanıklılık baz alındığında %100 den daha fazla yapar Eski den bi söz vardi Erkeğin bi tokadiyla kadın ölebilir diye tabi eski erkeklerin şimdiki erkekler fos savaş yok antrenman yok o zaman ki kılıçları şimdikiler iki eliyle bile kaldiramiyor. 2018-08-15

Büşra Evet bilgilerde hata var,işitme koklama ve görme konusunda.Yine de teşekkürler 2015-08-05

George bence bu bilgiler yanlis iyice arastirilmasi gerekiyor kas konusu ozellikle... 2013-12-18

Yazılan son 3 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 3 yorum yazılmış.

Yeni Eklenen İlginç Bilimsel Bilgiler

Erkek Ve Kadının Vücut Farkları