Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Su Ne Renktir?

noteSu Ne Renktir?

Su Ne Renktir?

Alışıldık cevap suyun rengi olmadığıdır; su "şeffaf" ya da "saydam"dır ve denizin mavi görünmesinin tek sebebi gökyüzünün denizin üzerine yansımasıdır.

 

Yanlış.

 

Su aslında mavidir.

 

Son derece soluk bir tonudur, ama mavidir. Bunu doğada, kardaki derin bir deliğe ya da donmuş bir şelalenin kalın buzlarının içine baktığınızda görebilirsiniz. Çok büyük ve çok derin beyaz bir havuzu suyla doldurup içine baktığınızda, su mavi görünecektir.

 

Bu soluk mavi ton, suyun içine değil ama suya baktığımızda, bazen neden şaşırtıcı bir biçimde mavi renk aldığını açıklamaz. Gökyüzünden yansıyan renk kesinlikle önemli bir rol oynar. Bulutlu bir günde deniz tam olarak mavi görünmez. Ama gördüğümüz ışığın tamamı suyun yüzeyinden yansımaz; bu ışığın bir kısmı yüzeyin altından gelir. Su ne kadar bulanıksa, o kadar çok renk yansıtır.

 

Denizler ve göller gibi büyük su kütleleri genellikle son derece yoğun bir biçimde mikroskobik bitki ve su yosunu içerir. Irmaklar ve göletler son derece yoğun bir biçimde toprak ve diğer katı asıltıları içerir. Bütün bu parçacıklar, suyun yüzeyine geri dönen ışığı yansıtıp dağıtarak gördüğümüz renklerde büyük sapmalara neden olurlar. Parlak mavi bir gökyüzünün altında bazen göz kamaştırıcı yeşil bir Akdeniz görmemizin sebebi budur.

tags

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma:22831 kez

Benzer İlginç Bilgiler:

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (5 yorum yazılmış)

box Sude :Hayır alakası yok bizim beyaz küvet var banyoda onu doldurunca yine saydam kafamı sokuyorum yine saydam maviyle alakası yok

box asalet :Hiç bilmiyorum aileme söyledim onlarda çok şaşırdı bence çok faydalı bir site

box enteresan :ben suyun şeffaf olduğunu sanardımmm

box Bilgisi :Hiç bilmiyorum aileme söyledim onlarda çok şaşırdı bence çok faydalı bir site

box ayşegül yaldız :süper bir site teşekkürler saolun .tekrar tşk.

Su Ne Renktir?

İlginç Bilgiler Anasayfaya Dön