Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Uzman uyarısı: Şifrelerinizi sık sık değiştirin

computerUzman uyarısı: Şifrelerinizi sık sık değiştirin

Sosyal ağlarda yoğunlaşan mesaj trafiğini ve halkın ilgisini çekecek gündemdeki konu başlıklarını kullanan siber suçlular, sahte mesajlarla internet kullanıcılarını, virüslü dosyaları açmaya ya da virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor. ESET, özellikle bu dönemde parola değiştirmenin ve internet kullanımında daha dikkatli olmanın doğru olacağı uyarısında bulundu.

 

Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında yaşanan mesaj trafiği ve online mecralardaki kullanım yoğunluğu siber suçluların iştahını kabartıyor. Bu dönemlerde pek çok mesajın çok hızlı şekilde paylaşıldığı her türlü ortam, zararlı yazılım bulaştırmak için bir fırsat olarak değerlendiriliyor. Olta amaçlı mesajlar ve linklerle siber suçlular internet kullanıcılarını, virüslü dosyaları açmaya ya da zararlı yazılım bulaşmış sitelere yönlendirmeye çalışıyor. Böylece gelir getirebilecek her türlü parola, şifre ya da hesap numaraları gibi kişisel bilgilere ulaşmayı hedefliyorlar.

 

Kötü yazılımlara ve virüslere karşı yapılması gerekenler:

 

1. Parolalarınızı ve şifrelerinizi sık sık değiştirin

 

2. Tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerini asla kabul etmeyin.

 

3. Tanımadığınız kişilerden gelen e-posta ve sms'leri açmayın, açarsanız da dikkatli olun.

 

4. Facebook güvenlik ayarlarınıza göz atın, gerekiyorsa değiştirin.

 

5. Facebook'da hakkınızda kımsında kısıtlı bilgi paylaşın. Adres, telefon gibi bilgilerinizi paylaşmayın.

 

6. Açtığınız sitelere dikkat edin. Adres çubuğunda yazan bilgilerin doğruluğundan emin olun. Facebook yerine Fecabook, Fecbook, You Tube yerine yourtube, google yerine gogle gibi sitelere dikkat edin.

 

7. Hiçbir biçimde yardım amaçlı olarak kredi kartı numarası paylaşmayın, bilmediğiniz kişi ve şirketlere havale-EFT göndermeyin, bilmediğiniz kişilere para yollama işlemi yapmayın.

 

8. Sistem güncellemelerini ihmal etmeyin.

 

9. Sık sık virüs taraması yapın.

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 1922 kez

tags bilgisayar güvenlik virüsler şifre güvenliği facebook twitter

Benzer Bilgisayar Yazıları:

Bilgisayar Yazıları Ana Sayfaya Git