Eğitim Sitesi

TİLKİ

TİLKİ

TİLKİEtçiller (Carnivora) takımının, köpekgiller (Canidae) familyasındaki türlere verilen genel ad. Boyları 50-90 cm, kuyrukları 33-60 cm, omuz yükseklikleri 35-40 cm kadardır. Ağırlıkları 3-10 kg kadardır. Vücut yapıları bakımından yakın akrabaları olan kurt ve çakallardan ayrılırlar. Ağız ve burun kısımları daha uzun ve sivridir. Göz bebekleri boyuna çubuk şeklindedir. Kulakları büyük ve üçgen şeklinde; hemen her zaman dik konumludur. Kuyrukları küt uçlu, uzun ve tüylüdür. Bacakları oransal olarak kısadır. Gövde kısmı yuvarlaktır. Renkleri çok değişkendir. Çoğunlukla, gövdeleri grimsi sarı, boz kahverengi, kuzeye gittikçe kırmızımsı kahverengidir. Genellikle tek tek gezerler.
Alacakaranlıkta ve geceleri işlektirler. Gündüzleri sık çalıların arasında, tahıl tarlalarında, ağaçlıklarda, nadiren toprak içerisinde açtıkları yuvalarda dinlenirler. Kazdıkları yuvalar çoğunlukla basit yapılıdır ve yalnızca kısa bir girişi vardır. Fakat, yavruları için yaptıkları yuvalar oldukça karmaşıktır.

Fare, böcek, salyangozlar ve sürüngen yumurtalarıyla beslenirler. Leş de yerler. Bal yedikleri de belirlenmiştir. Kuzey Afrika'dan Sibirya ve Hindistan'a, Kuzeyde Avrupa'nın tümü ve Kuzey Amerika'ya kadar yayılmışlardır. Ülkemizin hemen her yerinde bulunurlar.

 

tags Tilki hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada TİLKİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA