Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

SEZYUM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

ansiklopediSEZYUM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

SEZYUM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

BİLGİ : Sezyum (Cs) periyodik cetvelin 1A grubunda yer alan gümüş beyazı renkte alkali metal element. Doğada başlıca polüsit mineralinde bulunur ve sezyum klorürün indirgenmesiyle elde edilir. Potasyuma benzer ve çok aktiftir. Nemli havada kendiliğinden yanar. Işığa tutulduğunda elektron saçması özelliğinden televizyon kameralarında yararlanılır. Oksijen ve suyun uzaklaştırılması amacıyla havası boşaltılmış lambalarda kullanılır. İyon itimli roket motorlarında da sezyum kullanılmaktadır.

KULLANIM ALANLARI :
Güneş gözelerinde, atom saatlerinde, kızılötesi lambalarında ve katalizör olarak, belirli elementlerin hidrojenlenmesinde kullanılır. Yakın zamanda, itici güç sistemlerinde de kullanılmaya başlanmıştır. Vakum tüplerinde, hava kalıntılarını yok etmek için kullanılır. Oksijene karşı eğilimi yüksektir ve kolay iyonize olur. Bu nedenle de, roket motorlarında itici olarak kullanılır.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :13359 kez

tags sezyum nedir metal element kullanım alanları hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma periyodik tablo ansiklopedik bilgi kullanım alanları

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada SEZYUM ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA