Eğitim Sitesi

SATÜRN GEZEGENİ

SATÜRN GEZEGENİ

SATÜRN GEZEGENİ

Güneş Sistemi gezegenlerinden biri. Güneş'ten uzaklık sıralamasında altıncı, büyüklük bakımından Jüpiter'den sonra ikincidir. Diğer adı Zühal olan Satürn'ün çapı 119.300 km.dir. Güneş'in çevresindeki dönüşünü 29,5 dünya yılında tamamlar. Güneş'e olan uzaklığı ise 1 milyar 427 milyon km.dir. Kütlesi Dünya'dan çok daha büyük olmasına rağmen, yoğunluğu yaklaşık 0,7 g/cm3 olduğundan, yerçekimi kuvveti, Dünya'daki kadar güçlü değildir. Atmosferini oluşturan başlıca maddeler arasında hidrojen ve helyum önde gelir. Yüzeyindeki sıcaklık ortalamasının sıfırın altında 180°C olduğu sanılmaktadır. Diğer gezegenlerden farklı özelliği, ekvatoru çevresinde aydınlık ve karanlık halkaların bulunmasıdır.

 

1980 Kasımı'nda Satürn dolaylarına ulaşan Voyager-I uydusunun gönderdiği bilgilere göre halkaları, daha önce sanıldığı gibi 5-6 halka değil, bıçak sırtı inceliğinde yüzlerce halkadır. Yine bu halkaların buz ve taş zerreciklerinden oluştuğu anlaşılınca, bunların gezegenlerarası çekim ve hareket kanunlarına uymadan nasıl asılı kaldıkları gökbilimcilerin zihnini meşgul etmektedir. Yüzeyinde hızı saatte 900 km.yi bulan fırtınalar olduğu saptanmıştır. Çapları 200 km. ile 5.800 km. arasında değişen 10 uydusu olduğu bilinmektedir. Voyager-I'in gözlemleri sırasında Satürn'ün şimdiye kadar bilinmeyen 3 yeni uydusu daha olduğu anlaşıldı. İç yapısı hakkında kesin bilgiler yoksa da, merkezinde bir kaya kütlesi, onun üzerinde buz tabakası, daha üstte metalik hidrojen ve nihayet moleküler hidrojenden oluştuğu sanılmaktadır. Uyduları şunlardır: Janus, Mimas, Enceladus, Tethys, Dione, Rhea, Titan, Hyperion, Lapetus, Phoebe. Bunlar içinde en büyüğü Titan en küçüğü de, aynı zamanda Satürn'e uzak olan Phoebe'dir.

 

tags satürn gezegeni güneş sistemi satürn hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi wikipedi vikipedi

Sayfada SATÜRN GEZEGENİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

REMZİYE HİSAR KİMDİR? HAYATI VE BAŞARILARI

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA