Eğitim Sitesi

PTT MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

PTT MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ

PTT MÜZESİ HAKKINDA BİLGİHer odasında başka bir tarihin anlatıldığı PTT Müzesi, posta, telgraf, telefon ve pul olmak üzere dört bölümden oluşuyor. Merdivenlerde ve giriş bölümünde "bak postacı geliyor selam veriyor" şarkısından hatırladığımız postacılar karşılıyor bizi. Çok eski kıyafetliler de var, bugün kapımıza gelen postacılar da. 19. yüzyılda haberleşmeyi sağlayan posta tatarları ile Meşrutiyet ve Cumhuriyet dönemlerinde yine aynı görevi yerine getiren postacılar, o zamanlardaki kıyafetleri ile öylece duruyorlar karşımızda.

Birinci katta çeşit çeşit posta kutuları sergileniyor. Sonra yuvarlak merdivenlerden, merdivenleri tutmuş postacılara selam vererek bir üst kata çıkıyoruz. Karşımıza çıkan ilk oda Manastırlı Hamdi Bey'in odası. Manastırlı Hamdi Bey'i tanımayanlar için kısa bir not düşelim. 16 Mart 1920 sabahı İstanbul işgal edilirken, bu acı olayı Mustafa Kemal'e bildiren kişi, Manastırlı Hamdi Bey'dir. Manastırlı Hamdi Bey'in odası olduğu gibi korunuyor. Manastırlı Hamdi Bey sanki hâlâ koltuğunda oturuyor gibi.

İkinci katın koridorunda birbirinden değerli pullar sergileniyor. Pulları inceledikten sonra üçüncü kata çıkıyoruz. Sizin elinizden hiç bırakmadığınız cep telefonlarının atalarının sergilendiği yer burası. Manyetolu, bataryalı, kadransız, kadranlı duvar ve masa telefonları. Bu telefonların arasında, PTT'ye kuruluşunun 150. yıldönümü nedeniyle Alcatel-Bell firmasınca hediye edilen, Alexander Graham Bell'in 1882 yapımı orijinal telefonunun bire bir kopyası da bulunuyor. Bu telefonları incelerken teknolojinin nasıl büyük bir hızla geliştiğine ve bu kocaman telefonların gidip de yerine nasıl bu cebimizde taşıdığımız telefonların geldiğine hayretle bakıyorsunuz.

Bu katta görülecek o kadar çok şey var ki… İlk telefon rehberleri, posta tatarlarının giysileri, klavyeli telgraf araçları, 1. Dünya Savaşı sırasında kullanılan telgraflar, ilk teleksler... Biz PTT Müzesini şimdilik bu kadar anlatalım ki, size de gidip görecek bir şeyler kalsın, değil mi?

 

tags PTT Müzesi PTT müzesi hakkında bilgi 16 Mart 1920 ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi Manastırlı Hamdi Bey Alcatel-Bell Alexander Graham Bell

Sayfada PTT MÜZESİ HAKKINDA BİLGİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

YAZILAN YORUMLAR (Son 2 yorum gösteriliyor)

Yaren: Çok güzel anlatılmış.
derin: çok güzel bizde gittik

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA