Eğitim Sitesi

OTİZM NEDİR?

OTİZM NEDİR?

Otizm, erken çocukluk döneminde görülmeye başlayan, sosyal etkileşim ve iletişim bozukluğu ile ilgi ve etkinliklerin belirgin sınırlılığı gibi özelliklerle kendini gösteren yaygın gelişimsel bozukluk durumudur.

 

Temel Özellikleri:

Otizmde çocuk dış dünyanın gerçeklerinden uzaklaşıp kendine özgü gerçekler dünyası yaratmıştır. Otistik çocuk çevresindekilere ve burada olup bitene ilgisiz görülür. İnsanları algılayamadığı izlenimi bırakabilir. Tepkileri davranışları çevreden gelen uyarıcılardan çok kendi içsel uyarılarına göre biçimlendirildiğinden çevreden farklı, tuhaf olarak değerlendirilebilirler.

 

Otizm kronik bir bozukluktur. Hayat boyu sürer, yaşantı ve problemin ağırlığına göre çeşitlilik gösterir. Bazı çocuklar hayatlarını bağımsız olarak sürdürebilirler. Zeka bölümü 70’in üzerinde olan otistik çocukların sosyal ve dil gelişimlerinin daha iyi olduğunu görülmekte ve çok az sayıda otistik çocuğun yüksek öğrenim yaptığı bilinmektedir.

 

Otistiklerde zeka geriliği ve kapsamlı gelişimsel bozukluk birlikte bulunabilir.

 

TEŞHİS-YERLEŞTİRME

       Teşhis (tanılama) işlemi öncelikle üniversite hastanelerinin çocuk psikiyatri kliniklerinde, eğer konunun uzmanları varsa çocuğun gelişimsel özellikleri ve eğitimsel ihtiyaçları dikkate alınarak Rehberlik ve Araştırma Merkezlerinde yapılabilir. Zihinsel ve iletişim becerileri göz önüne alınarak, uygun eğitim tedbirleri alındığı takdirde (özel öğretmen, özel eğitici, uygun materyal) otistik çocuklar normal eğitim kurumlarından yararlanabilmektedir.

 

tags otizm nedir içe dönüklük otistik tedavisi temel özellikleri hakkında bilgi ile ilgili

Sayfada OTİZM NEDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

NÂZIM HİKMET RAN KİMDİR?

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA