Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

NECMETTİN ERBAKAN KİMDİR?

ansiklopediNECMETTİN ERBAKAN KİMDİR?

erbakan1(29.10.1926 - 27.2.2011) Türk siyaset adamı. İstanbul Teknik Üniversitesi'ni bitirdi. 1954'te doçent, 1962'de profesör oldu. 1967'de Türkiye Ticaret Odaları ve Borsaları Birliği genel sekreterliğine, 1968'de de birlik başkanlığına seçildi; ancak seçimlerin usulsüz yapıldığı gerekçesiyle bu görevden alındı. 1969 seçimlerinde AP'den adaylığını koymak istediyse de AP Genel Başkanı, Erbakan'ın adaylığını veto etti. Bunun üzerine seçime bağımsız olarak katıldı ve Konya'dan milletvekili seçilerek parlamentoya girdi. Kısa süre sonra 17 arkadaşı ile birlikte Millî Nizam Partisi'ni kurdu. Bu parti Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılınca, 1973 seçimlerine Millî Selâmet Partisi'nden girdi ve seçimi kazanarak parlamento üyeliğini korudu.

 

1974'te MSP genel başkanı oldu, aynı yıl CHP-MSP koalisyonunda başbakan yardımcılığı görevini üstlendi. 1975'te dört partinin katılmasıyla kurulan "Milliyetçi Cephe" hükümetinde ise devlet bakanı ve başbakan yardımcısı olarak görev aldı. 1977 seçimlerinden sonra 12 Eylül 1980'e kadar muhalefette kaldı, bu tarihte bir süre gözaltına alındıktan sonra serbest bırakıldı. Diğer MSP yöneticileriyle birlikte, Siyasî Partiler Yasası'na aykırı hareket etmekten mahkemeye verildi. 1982 Anayasası'na göre 10 yıl süreyle siyaset yapma yasağı, 6 Eylül 1987'de yapılan halkoylamasıyla kaldırıldı ve Erbakan 11 Ekim 1987'de Refah Partisi genel başkanlığına getirildi. Yönetiminde RP, 1987 seçimlerinde ancak oyların yüzde 7,1'ini alabildi ve barajı aşamadığı için milletvekili çıkaramadı.

 

Erbakan, 1991 genel seçimlerinde Milliyetçi Çalışma Partisi (daha sonra MHP) ve Ishalatçı Demokrasi Partisi'yle güçbirliği yaparak oyların yüzde 16,88'ini aldı veerbakan2 RP listesinden 62 milletvekili TBMM'ye girdi. Daha sonra bu iki partinin milletvekillerinin ayrılmasıyla RP'nin meclisteki üye sayısı düştü. Bu seçimlerde Erbakan da Konya'dan yeniden milletvekili seçildi. 1995 genel seçimlerinde yeniden milletvekili seçilen Erbakan, haziran 1996'da RP-Doğru Yol Partisi koalisyon hükümetini kurdu. Haziran 1997'de, baskılar nedeniyle başbakanlıktan istifa etti. Ocak 1998'de Anayasa Mahkemesi tarafından RP kapatıldı; milletvekilliği düşen Erbakan'a beş yıl siyaset yasağı getirildi. 

 

Kurucusu olduğu Milli Görüş Hareketi'nin 2001 yılında bölünmesinden sonra Erbakan'ın da desteklediği Milli Görüş'çü kanat Recai Kutan başkanlığındaki Saadet Partisi'ni, yenilikçi kanat ise 2002 seçimleri'nde iktidara gelen AK Parti'yi kurdu. Saadet Partisi Genel Başkanı Necmettin Erbakan, solunum yetmezliğine bağlı, kalp ve çoklu organ yetmezliği sebebiyle 27 Şubat 2011 yaşamını yitirmiştir. 

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :171 kez

tags necmettin erbakan necmettin erbakan kimdir necmettin erbakan hayatı necmettin erbakan hakkında bilgi saadet partisi

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada NECMETTİN ERBAKAN KİMDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA