Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

MADAM CURİE KİMDİR?

ansiklopediMADAM CURİE KİMDİR?

MADAM CURİE KİMDİR?

Madam Curie olarak da bilinir. (Asıl adı Maria Skłodowska), (7 Kasım 1867 - 4 Temmuz 1934), Polonya asıllı Fransız fizikçi.

Radyoaktivite üzerine yaptığı çalışmalarla iki kez Nobel Ödülü kazanmıştır. Uranyumla yaptığı deneyler sonucu radyoaktiviteyi keşfetti. Toryumun rayoaktif özelliğini buldu ve Radyum elementini ayrıştırdı. 1903 Nobel Fizik ödülü, 1911 Nobel Kimya ödülü sahibi ve Radyoloji biliminin kurucusudur. Çalışmalarıyla bir çığır açan Curie, Nobel Ödülü'nü alan ilk kadın, bu ödülü iki kere alan ilk biliminsanı olmuştur.

Yaşamı Polonya'nın Varşova kentinde doğan Marie Curie (doğduğunda adı Maria Skłodowska), ablası Brenya ile birlikte öğretmen anne-babanın eğitimi ile yetişti. Gençlik yıllarında Varşova, Rus yönetimi altındaydı. Siyasi aktifliği, Varşova'dan ayrılmasını gerektirdi. İlk olarak Cracow'a giden Maria orada istediği bilimsel eğitimi alamayacağını gördü. Ailesinin parasal desteğinin az olması sebebiyle Paris Sorbonne'da tıp eğitimi alan ablası Brenya'ya eğitiminde yardım etmeye karar verdi. Ablası da karşılığında matematik ve fizik eğitimi alması için yardım edecekti.

1891 yılında Paris'e ablasının yanına gitti. Küçük bir tavan arasında kötü koşullarda yaşayarak eğitimine sürdürdü. İki yılda sınıfının birincisi olarak fizik derecesi aldı. 1894 yılında ikinci derecesi olan matematiği de bitirdi. Bir sonraki hedefi ise öğretmenlik diploması alıp Varşova'ya dönmekti.

1894 yılında, kardeşi Jacques ile piezoelektriği keşfeden Pierre Curie ile tanıştı. 35 yaşındaki Pierre Curie, Endüstriyel Fizik ve Kimya Okulu laboratuvarının başkanıydı. Maria ve Pierre, ortak bilimsel ilgilerinin de katkısıyla birbirlerine bağlanıp, Temmuz 1895'te evlendiler. Bu tarihten itibaren Maria Skłodowska yerine Marie Curie adını aldı.

1896 yılında öğretmenlik diplomasını aldıktan sonra 1897'de, daha önce Henri Becquerel (okunuşu: Bekerel)'in duyurduğu, uranyum tuzlarının yaydığı, sonraları radyoaktivite olarak adlandırılacak ışın üzerine detaylı araştırmalara başladı. Fakat Eylül 1897'de ilk kızı Irene'in dünyaya gelmesi, çalışmalarına ara vermesine sebep oldu.

1898 başlarında çalışmalarına hız veren Marie toryumun da bu ışınları yaydığını farketti. Bu noktada eşi Pierre de kendi çalışmalarını bırakarak Marie'ye yardım etmeye başladı.

Bu arada Becquerel, iki farklı uranyum mineralinin daha aktif olduğunu keşfetti. Mineralleri çeşitli kimyasal işlemlerden geçirdikten sonra polonyum ve radyum elementlerini elde etti. Temmuz 1898'de Curie'ler yeni radyoaktif bir element olan ve uranyumun radyoaktif bozunmasından ortaya çıkan polonyumu bulduklarını duyurdular. (İsmini Marie'nin vatanı Polonya'dan esinlenerek koydular). Eylül 1898'de Fransız kimyacı Eugene Demarçay'ın spektroskopi yöntemi ile tanımlanmasına yardım ettiği, doğal radyoaktif element radyumu duyurdular.

Marie, 1903 yılında doktorasını vererek Fransa'da gelişmiş bilim alanında doktora unvanı alan ilk kadın oldu. Aynı yıl kocası ve Becquerel ile paylaştığı Nobel Fizik Ödülü'nü alarak, tarihte Nobel Ödülü alan ilk kadın oldu.

1904 yılında eşi Pierre Sorbonne'da öğretmenliğe başladı. Marie de Sevr'deki bir kızlar okulunda fizik öğretmenliği yapmaya başladı. Aynı yılın sonlarına doğru ikinci kızları Eve doğdu. O sıralar Marie ve Pierre,radyasyondan kaynaklanan rahatsızlıklar geçirmeye başladılar. Radyumun dokuya verdiği zarar, araştırmacılar tarafından kabul edilmeye başlanmıştı. Aynı zamanda, radyumun etkisinin kötü dokulara uygulanarak tedavide kullanılabileceği fikri de doğmaya başlamıştı. Amerikalı mucit Alexander Graham Bell, kanserin tedavisi için tümöre radyum verilmesini önermişti.

19 Nisan 1906'da Pierre Curie bir at arabasının çarpması sonucu öldü. İki çocuğu ile dul kalan Marie, kocasının Sorbonne'daki öğretmenlik görevini sürdürdü ve 1908'de Sorbonne'daki ilk kadın profesör oldu.


Curie ve Poincare 1911'de Solvay konferansı sırasında1911 yılında radyum ve polonyumun keşfi ve araştırılmasındaki rolünden ötürü Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü. Böylece tarihte iki Nobel ödülüne sahip ilk kişi oldu. Yaptığı çalışma bir elementin radyoaktif işlemlerden sonra başka bir elemente dönüşebileceğini gösteriyordu. Bu kimya alanında yepyeni bir sayfaydı.

Bu başarılarının yanı sıra kişisel saldırılara maruz kaldı. İlk olarak tümü erkeklerden oluşan Fransız Bilim Akademisi bir oyla üyeliğini reddetti. Ardından, Paul Langevin ile arasında aşk ilişkisi olduğuna dair dedikodular yayılmaya başladı. Evli ve Pierre Curie'nin yakın dostu olan Paul Langevin ile Marie arasındaki bu dedikodu gazetelere Langevin skandalı olarak yansıdı ve Marie'nin ikinci Nobel Ödülünü alması bile arka plana atıldı. Langevin gazetenin baş editörünü halkın önünde yapılacak düelloya davet etti. Editörün silahını çekmemesi ile o zamanın anlayışıyla gülünçleşen olay, konunun kapanmasını sağladı.

Marie Curie, Aralık 1911'de Nobel ödülünü almak için Stokholm'e gitti. Buradaki konuşmasında, Pierre Curie'nin yardımlarını küçümsemediğini de belirterek, radyoaktivitenin atomun bir özelliği olduğu hipotezinin kendi çalışması olduğunu duyurdu. Fransa'ya geri dönen Marie Curie, çalkantılı geçen yılın etkisi ile depresyona girdi.

1914 yılında Paris Üniversitesi'nde Radyum Enstitüsü kuruldu ve Marie Curie ilk müdür olarak atandı. Hayatı boyunca radyumun tıptaki önemine dikkat çekti. I. Dünya Savaşı sırasında kızı Irene ile birlikte, genç kadınlara x ışını teknolojisini öğretti. Ayrıca fizik tedavi uzmanlarına savaş ortamında radyoloji ekipmanını nasıl kullanacaklarını gösterdiler. Bu esnada yüksek dozda radyokaktif ışına maruz kaldılar.

1920'li yıllarda bilime katkısını sürdürdü. Varşova'daki Radyum Enstitüsü'nün kurulmasında önemli rol oynadı. Başkan Herber Hoover'ın kendisine verdiği 50.000 dolar ödülle Varşova'da yeni kurulan laboratuvara radyum aldı.

1934 yılında Fransa'nın Savoy kentinde kan kanserinden öldü. Hastalığı, aşırı dozda radyasyona maruz kalmasına bağlandı. Bu yüzden ona "bilim için ölen kadın." denildi. Radyokaktivite çalışmalarından dolayı, radyokativite birimine "curie" denilmektedir.


Ödülleri 1903 - Nobel Fizik Ödülü
1903 - İngiliz Kraliyet Birliğinden Davy madalyası
1911 - Nobel Kimya Ödülü
1921 - Bilime katkılarından ötürü, Amerika'nın kadınları adına, başkan Warren Harding'ten 1 gram radyum
-1903 yılında Pierre Curie ve Becquerel ile birlikte radyoaktivitenin keşfinde oynadığı rolden dolayı Nobel Fizik Ödülü'nü aldı.

Ekleyen : Dersimiz.Net     Okunma :75254 kez

tags Marie Curie Maria Skłodowska Polonya Fransız fizikçi Nobel Ödülü Radyoaktivite Toryum

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada MADAM CURİE KİMDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

next YAZILAN YORUMLAR (39 yorum yazılmış)

box Tahsin Salihoğlu :Evet bu dünyaya geldiğimize göre insanlığa ne hizmet edebilirim diye yatağa girdiğimizde düşünerek uyuyalım.Ne yazık ki günümüzde bunların yerine kafamızı başka şeylere yoruyoruz bizi gereksiz şeylerle yoruyorlar..

box djkhfjsb :bence çok ama çok güzel olmuş çünkü hem uzun ve net hem de tamı tamına anlatıyor

box tuba 4 :Gerçekten bilim uğruna ölmüş

box aras :çok uzun ama güzel

box melis45 :boşuna bilim uğruna ölen kadın dememişler

box yonca32 :uzun uzun deyip duruyorsunuz madam curie insanlar ilerlesin diye hayatını adıyor siz iki satır şeye uzun deyip duruyorsunuz

box Neyir :çok güzel bir site bu site olmasaydı projemi tamamlayamazdım herkese tavsiye edebileceğim bir site teşekkürler

box Berke :Hatay/Erzin'den katılıyorum.Çok uzun ve güzel olmuş yapanın eline sağlık.

box destina afra koçoğlu :süperrrrr

box BEN :GÜZELDE ÇOK UZUN YA

box ilayda :çok güzel

box asya :Bence hem uzun hem güzel ama baksana kadın neler yapmış. helal olsun

box asya :Bu ödevi öğretmenim istedi. aslında benim ödevime değildi ama bende meraktan çatladım açtım hem güzel hemde uzun.Ama bence benim arkadaşımın çok işi var.Artık nasıl yapıcak bilemiyorum.ama işi çok zor olucak.Ama gerçekten çok zor olurdu ,siz ne dersiniz. Herkeze bidaki sefere görüşürüz diyorum

box duru alasya :haça bilim adamı olacaksınız demişti bana marie curie geldi kadının yaptığını kim yapar ya onu çözemedim gitti abi ya

box evin :Vaybe kadin neler yapmis helal olsun :)

box Misafir :Okadar şeyi özetliyerek bir sayfada yazmayı başardım

box züleyha :çooooooooooooooooooooook güzellllllllllllllllllllllll

box azize ertas :süüppeerrrrrrrrrrrrrrrr

box yasin, :her şey çok kolay olmuş gibi anlatmayın böyle şeyleri, 10 yaşında annesini kaybetti, hizmetçilik yaptığı evde horlandı, okumak için ne rezillikler çekti, kocasına at arabası çarptı öldü, aşırı çlışmalarından dolayı kanser oldu kendi öldü, yani bilim adamı olmak için öğretmen çocuğu olmak gerekmiyo, insanların ne anlyacağına dikkat edin

box mira :bence çok uzun ama sadece önemli olan yerleri okuyabiliriz ve yazabiliriz

Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın...

box Gökhan Töre :Beşiktaşın oyuncularının çocukları bu siteyi seviyo

box Burak Yılmaz :Oğlumun proje ödeviydi 100aldı okul birincisi oldu teşekkürler

box gs :Coooooooooooooooooooooooook güüüüzeeeelll

box esfer :çok uzun olduğundan okumaya üşendim aynen ebrar bilim insanlarının hayatı resmen roman... :)

box AYŞE GÜL :BENCE ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZEL AMA ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK DA UZUN NE YAPALIM YAZICAZ

box ebrar :bilim insanlarının hayatı roman gibi

box Ceren :Bence çoook güzel sizce ???

box Ömür Sami38 :Vala çok güzel bana göre ben yazıcıdan çıkartıyom.Ama Allah yazanada sabır versin

box Ömür Sami 38 :Vala ben rahatım çunkü.Yazıcıdan çıkıyo.

box EZGİ ÖZGÜR :ÇOK GÜZEL BİLGİLER VAR AMA ÇOK UZUN YAA

box madam kuri :bilgim hakkında düşünceleriniz için teşekkürlert

box encıl :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ama çoooooooooooooooooook uzun

box FATMANUR GÜNYEL :ne uzunmuş . .............. biraz daha kısa lütfen ama idare eder........... işime yaramadı değil hani.

box özlem123 :ben bunu biliyordum ,ama burada çooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun...

box sema :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

box Kastamonulu Kertenkele Kerem :SÜPERRRRRRRRRRRRR

box Kastamonulu Kertenkele Kerem :Süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr ama çok uzunnnnnnnnnnnnnnnnnn

box nelek :çok uzunnnnnn

box berkay sarı :süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr :D

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA