Eğitim Sitesi

KSENON ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

KSENON ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI

KSENON ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARIBİLGİ : Ksenon (Xe) periyodik cetvelin O grubunda yer alan soygaz element. Kuru havada hacim olarak %0,0008 oranında bulunur. Flüor ve oksijenle bazı kararlı kovalent bileşikler verebilir. Bu bileşikler, çok iyi yükseltgen olup asit çözeltilerde kararsızdırlar. Kristal yapılı ksenat tuzları XeO-6 ) çoğunlukla kararlıdır. Ksenon flaş lambalarında, elektrik ark lambalarında, kimi laboratuvar deney düzeneklerinde ve radyasyon sayaçlarında iyonlaşma gazı olarak kullanılır.

KULLANIM ALANLARI :
Elektron tüplerinin, stroboskopik lambaların, bakteri öldürücü lambaların ve yakut renkli lazerleri uyaran lambaların yapımında kullanılır. Molekülleri, parçacık fiziği alanında, yüksek molekül ağırlığının önem taşıdığı konularda, örneğin kabarcık odalarının ve probların içeriğinde kullanılır. İyon motorları için gaz olarak kullanımı da olasıdır. Xe-133 izotopu, birçok alanda kullanılan önemli bir radyoizotoptur. Kendisi zehirli olmamasına karşın, bileşikleri çok zehirlidir. Perksanatları, analitik kimyada oksitleyici olarak kullanılır.

 

tags ksenon elementler periyodik tablo kullanım alanları nedir hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada KSENON ELEMENTİ VE KULLANIM ALANLARI başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

YAZILAN YORUMLAR (Son 1 yorum gösteriliyor)

AbdülRezzak Bin Şeker: çooooook teşekkürler...

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

NÂZIM HİKMET RAN KİMDİR?

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA