Eğitim Sitesi

KEPSUT İLÇESİ

KEPSUT İLÇESİ

kpst1Yüzölçümü
İlçe Yüzölçümü:    894 km2
Rakım………….:    85 m.

 

Coğrafi Durumu    
     Kepsut, Balıkesir’in doğusunda, denizden 85 metre yükseklikte bir alana kurulmuş olup; Balıkesir-Dursunbey karayolu üzerinde üç tarafı Değirmencik, Kille ve Simav Çayı ile çevrili yarımada görünümündedir. İlçenin güneyinden Balıkesir-Kütahya demiryolu geçer. Kuzeyde 1.336 m ile Çataldağ, güneydoğusunda Alaçam Dağları’nın eteklerinde verimli Kepsut Ovası uzanmaktadır. Kepsut Ovası oldukça verimli topraklara sahip olmasından dolayı hemen hemen her türlü ürünü yetiştirmek mümkündür.

 

İklimi
     Kepsut iklimi, yazlar sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı geçer. Ova bölgelerinde yağışlar yağmur, dağlık kesimlerde ise yağmur ve kar şeklinde görülür. Genel olarak kış geç gelmekte, ilkbahar ortalarına kadar etkisini göstermektedir.

 

Tarihçesi

kpst2     Kepsut ilçesinin ne zaman ve kim tarafından kurulduğu bilinmemektedir. İlçenin Bergama Krallığı, Mizyalılar devrindeki adı Hadri Anut Herai'dir. İlçenin ova köylerinde Roma, Bizans dönemine ait yazılı taşlar bulunmuştur. Antik Balıkesir’in de Kepsut’ un güneydoğusunda ve 4 km. uzaklıkta Çam bayırı denen mevkide bulunduğu buradaki eski eserlerden anlaşılmaktadır.

     İlçenin adı (Kes-bit) kesildiğinde hemen yerine yenisi yetişen anlamına gelmektedir. Arazinin verimli olması, mahsulün çabuk yetişmesi nedeniyle Kes-bit denilmiştir. Halk arasında söylenen Arabamın İsbiti türküsünde geçen “arabamın esbiti, dolaşalım Kesbit’i” sözlerine bakarsak ilçe adının Kesbit'ten geldiği doğrudur.

     Osmanlı devrinde Kepsut, Bursa Vilayetine bağlı iken, 1867 tarihinde  Balıkesir Sancağına bağlanmıştır. 6068 sayılı Kanun’la 1953 tarihinde bugünkü konumu olan Balıkesir İli’ne bağlı bir ilçe haline gelmiştir.    
        Ayrıca İlçenin Tekke Işıklar köyünde Yıldırım Beyazıt’ ın Sancak Beylerinden olan ve Ankara Savaşı’ na katılan Ayni Ali Bey’in (İnebey) türbesi de tarihi öneme haiz eserlerdendir. Kalburcu Köyü Asartepe sit alanı, Kışla Mevkii, Bükdere Mağarası da tarihi ve kültürel öneme sahip eserler arasında yer almaktadır.

 

tags balıkesir balıkesir ilçeleri kepsut balıkesir kepsut kepsut nerededir kepsut ilçesi kepsut iklimi kepsut coğrafi konum kepsut tarihçesi kes bit hakkında bilgi ile ilgili

Sayfada KEPSUT İLÇESİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

REMZİYE HİSAR KİMDİR? HAYATI VE BAŞARILARI

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA