Eğitim Sitesi

İSMAİL HAKKI DÜMBÜLLÜ KİMDİR?

İSMAİL HAKKI DÜMBÜLLÜ KİMDİR?

İSMAİL HAKKI DÜMBÜLLÜ KİMDİR?(1897 İstanbul-1973 İstanbul), Türk tuluat sanatçısı. Sanat yaşamına, Üsküdar'da tuluatçı Kel Hasan'ın yanında başladı (1918). Daha sonra kendi topluluğunu kurdu. Geleneksel tuluat dağarcığına yeni oyunlar kattı. 1946'dan sonra "Dümbüllü Macera Peşinde", "Dümbüllü Sporcu", "Nasrettin Hoca ve Timurlenk" gibi filmler çevirdiyse de, bu alanda tuluatta olduğu kadar başarı gösteremedi. 1968'de, eski tuluatçıların yaptığı gibi, külahını sanatçı Münir Özkul'a devredip mesleği bıraktı.

 

tags İsmail Hakkı Dümbüllü İsmail Hakkı Dümbüllü kimdir? İsmail Hakkı Dümbüllü hayatı İsmail Hakkı Dümbüllü kısa hayatı hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada İSMAİL HAKKI DÜMBÜLLÜ KİMDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

YAZILAN YORUMLAR (Son 2 yorum gösteriliyor)

Mustafa USLU : Mehabalar Ben aslen Kilis İli ne 13 Km. sinde batı tarafında İslahiye ve Hatay Yolu üzerine 1 Km uzakta bulunan DÜMBÜLLÜ Köyündenim - 1973 yıllarında kış günüdü Dedemgilde Sobanın Çevresinde oturuyorduk bizler ufaktık o zaman Rahmetli Dedem Radyodan Haberleri dinlerken aniden ağladı, Annem Rahmetli dedi baba neden ağlıyorsun Dedem rahmetli dedi İsmail Dümbüllü ölmüş dedi - anlattı benden biraz büyüktü bizim yanımızda kalırdı babamgilin çobancılığını yapardı , bir gün 2 tane davar gelmedi gece yoktu kendiside aramaya gitti geri gelmedi ve 6 ay sonra bir mektup geldi ben adanada bu oyunlarla oynadığını yazmıştı, aradan biraz zaman geçti mektup geldi yine bize Kilise geleceklerini gününe kadar yazmıştı ve gösteri yapacaklarını bizde o gün köyden gençlerle kilise gittik bizleri görünce biraz utanmış sahneden çıktı yandaki çadıra geçti biz o akşam kilisin çevresinde zeytin ağaçların altında sabahladık Sabahleyin baktıkki İsmailgil çadırları almış antepe gitmişlerdi... sonra Mektup geldi İstanbulda olduklarını Tiyatro ile Uğraştığını Hakkınızı Helal edin diye bir mektup yazmıştı . arkadaşımdı derdi dedem rahmetli bu sebepten ağlıyorum dedi..
Belirsiiz: Çok güzel ödevime çok yazdım oldu teşşekkürler

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

NÂZIM HİKMET RAN KİMDİR?

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA