Eğitim Sitesi

HOVERKRAFT NEDİR?

HOVERKRAFT NEDİR?

HOVERKRAFT NEDİR?Hem karada hem de denizde gidebilen hava yastıklı taşıt. Hoverkraft, araç ile zemin arasında oluşturulan hava basıncının (hava yastığı) taşıma etkisine dayalı olarak hareket eder. Bu yüzden hava yastıklı araç olarak adlandırılmıştır. Hava yastıklı araçların ilk tasarımı, 1870′lerde İngiliz John Thornycroft tarafından yapıldı. Thornycroft, gövde bölümü basınç odasında biçiminde olan bir teknenin bu bölmesine hava pompalandığında, teknenin suyun üzerinde yükseleceğini ve sürtünme azalacağından hızlı hareket edebileceğini öne sürdü. Bu düşünceyle birçok deneme yaptı. Ancak, oluşturulan hava basıncının teknenin altından sızarak dışarı kaçmasını engelleyemedi.
1955 yılına gelindiğinde Christopher Cockerell, bu sorunu çözmeyi başardı ve ilk hoverkraft yapılmış oldu. Cockerell, basınç odası yerine, teknenin alt bölümünün çevresine hava püskürten oluklar yerleştirdi. Böylece, oluşturulan hava basıncının teknenin altından sızarak dışarı kaçmasını önlemiş oldu. Cockerell'ın yaptığı hoverkraft ancak 3 yolcu taşıyabiliyordu ve yalnızca durgun sularla düz zeminlerde hareket edebiliyordu. Bu araç üzerine yapılan çeşitli çalışmalar sonucu bugün, saatte 60 deniz mili hız yapabilen ve 420 yolcu ile 60 araç taşıyabilen hoverkraftlar yapılmaktadır.
Hoverkraftlar genellikle askerî amaçlı kullanılmakla beraber, İngiltere gibi kimi ülkelerde bu araçlar günlük kullanıma da girmiştir.

 

tags Hoverkraft hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada HOVERKRAFT NEDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA