Eğitim Sitesi

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ

gobeklıtepe1

Göbeklitepe

Şanlıurfa şehir merkezinden yaklaşık olarak 22 km uzakta, Örencik Köyü yakınında bulunan tarihin bilinen en eski ve en büyük tapınağıdır. 23 adet tapınak yapısı bulunmaktadır. "T" şeklinde dizilmiş 10-12 dikilitaşın yuvarlak biçimde yerleştirilmesi ve aralarına duvar örülmesiyle oluşturulmuştur. Merkezinde ise diğerlerinden daha yüksek ve heybetli iki dikilitaş bulunmaktadır. İki merkez dikilitaş serbestçe dururken diğer dikilitaşlar taş duvarlar ve banklarla birbirlerine bağlanmıştır. Sütunların üzerinde hayvan figürü kabartmaları (yaban domuzu, yaban ördeği, boğa, yılan gibi bölgede yaşayan hayvanların figürleri) ve çeşitli semboller bulunmaktadır. Ayrıca sütunların ağırlıkları 40 ila 60 ton arasında değişiyor. Fakat o dönemin şartlarında bu taşların kimler tarafından ve nasıl taşındığı hala bilinmiyor. Yaklaşık 300 metre çapında ve 15 metre yüksekliğe sahip bir alanda bulunur. 

 

gobeklitepe2

Göbeklitepe Hangi Döneme Aittir?

Göbeklitepe, Neolitik Çağ’a ait bir yapıdır. Cilalıtaş Çağı olarak da bilinen ve bu dönemden günümüze kadar gelen Göbeklitepe'nin yaşının 12.000 olduğu ileri sürülüyor. Bu da, bu kadar eski olduğu düşünülen yapının Stonehenge ve Mısır Piramitlerinden daha eski olduğunu ortaya koyuyor.

Göbeklitepe'den önce bilim adamları, neolitik çağ insanını göçebe küçük gruplar halinde örgütlendiği düşünülen avcı-toplayıcı topluluklar olduğunu düşünüyorlardı. Göbeklitepe’den sonra ise Neolitik Çağ insanının çok daha gelişmiş bir el becerisi, mimari ve matematiksel zekâya sahip olduğu ortaya çıkmıştır.

 

gobeklitepe3

Göbeklitepe Nasıl Keşfedildi?

Şanlıurfa Göbeklitepe Ören Yeri, ilk kez 1963 yılında Chicago ve İstanbul Üniversitesi'nin ortaklaşa yürüttükleri işbirliği ile bölgede yapılan “Güneydoğu Anadolu Araştırma Projesi” kapsamında yüzey araştırmaları sırasında saptanmıştır. Göbeklitepenin, anıtsal ve arkeolojik değeri  1994 yılında Heidelberg Üniversitesi’nden Klaus Schmidt tarafından bölgede yapılan araştırmalar sırasında fark edilmiştir. 1995 yılında Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi işbirliği ile Klaus Schmidt başkanlığında kazı çalışmaları başlatılmıştır. Günümüzde çalışmalar hala devam etmektedir.

 

tags göbeklitepe şanlıurfa göbeklitepe ören yeri şanlıurfa göbeklitepe göbeklitepe hangi döneme ait göbeklitepe nasıl keşfedildi hakkında bilgi ile ilgili Güneydoğu Anadolu Araştırma Projesi Klaus Schmidt

Sayfada GÖBEKLİTEPE ÖREN YERİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

YAZILAN YORUMLAR (Son 1 yorum gösteriliyor)

esra: teşekkürler

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

REMZİYE HİSAR KİMDİR? HAYATI VE BAŞARILARI

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA