Eğitim Sitesi

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

frida1Frida Kahlo, 1907'de Meksika'nın güneyindeki Coyoacan'da doğdu. 6 Temmuz 1907'de doğmuş olmasına rağmen, doğum gününü, Meksika Devrimi'nin günü olan 7 Temmuz 1910 olarak ilan etti. Hayatının modern Meksika'nın doğuşuyla başlamasını istedi. Altı yaşındayken çocuk felci geçirdi ve sonucunda bir bacağı engelli kaldı. Bu yüzden kendisine "Tahta Bacak Frida" denmişti. Frida, genç kızlık çağında, dönemin en iyi eğitimini veren Ulusal Hazırlık Okulu’nda okudu. Bu okul, onu sanat, edebiyat, felsefe gibi alanlara yönlendirdi. İlerde önemli isimler olarak anılacak Alejandro Gomez Arias, Jose Gomez Robleda, Alfonso Villa okul arkadaşları oldu. Okulda anarşist bir edebi gruba katıldı. 18 yaşındayken meydana gelen trafik kazası hayatını değiştirdi.

 

17 Eylül 1925'te Frida’nın bindiği otobüs bir tramvayla çarpıştı. Çok sayıda insanın hayatını kaybettiği kazada, Frida da ağır şekilde yaralandı. Tramvayın demir çubuklarından birisi Frida’nın sol kalçasından girip leğen kemiğinden çıkmıştı. Kazadan sonra hayatı hastanelerde ve doktorlarda geçecek, omurgası ve sağ bacağı ağrılı olmaya devam edecek, 32 ameliyat yapılacak ve çocuk felci nedeniyle sakat kalan sağ bacağı 1954 yılında kangren nedeniyle kesilecekti.

 

Kazadan 1 ay sonra hastaneden taburcu edildi. Yaşadığı acılardan kaçmak için resim yapmaya başladı. Yatağının tavanındaki frida2aynaya bakarak oto-portreler yaptı. İlk otoportresi, "Kadife Elbiseli Otoportre"dir. Frida, 1927'nin sonunda yürümeye başladı. Bu zamanlarda sanat ve siyaset çevresine yakınlaştı. Küba önderi Giulio Antonio Mela ve fotoğrafçı Tina Moditi ile tanıştı ve yakın arkadaş oldu. 1929 yılında Meksika Komünist Partisi'ne üye oldu.

 

 Arkadaşı Tina Modotti aracılığıyla Meksikalı Michelangelo olarak anılan ünlü ressam Diego Rivera ile tanıştı, ona resimlerini gösterdi. Diego, resimleri beğendi. Böylelikle aralarında bir çekim oluştu. Çift 1929'da evlendi. Bu sırada Frida 22, Diego ise 43 yaşındaydı. Evlendikten sonra yakınları evliliklerini, "fil ile güvercinin evliliğine" benzetti. Frida, ikinci otoportresini evlendiği yıl yaptı. Diego'nun partiden ihraç edilmesi üzerinde Frida'da Komünist Parti'den ayrıldı. 

 

Evliliklerinin ikinci yılında kendi düğün fotoğraflarından yola çıkarak "Frida ve Diego Rivera" (1931) adlı tabloyu yaptı. Bu eser, San Francisco Kadın Ressamlar Derneği'nin yıllık sergisinde sergilendi. Bu eser Frida'nın bir sergide yer alan ilk tablosu oldu.

 

Çiftin evlilik hayatı çok çalkantılı geçti. Frida, sağlık sorunu nedeniyle bir çocuğunu aldırdı ve arka arkaya iki kez düşük yaptı. Kocasının sadakatsizliği nedeniyle 1939 yılında Diego'dan ayrıldı. Ancak bir yıl sonra yeniden evlenerek Frida'nın çocukluğunu geçirdiği "mavi eve" yerleştiler.

 

Frida'nın sağlığı sık sık kötüleşti ve bu dayanılmaz acılarla başa çıkmak için kendini resme verdi. Sadece Meksika'da değil, Amerika ve Fransa’da da sergiler açtı. 1938’de New York’ta açtığı sergi ona büyük ün getirdi, 1939’daki Paris sergisi ile övgüler topladı. Sağlık durumu kötüleşmesine rağmen 1943'te La Esmeralda adlı yeni bir sanat okulunda öğretmenlik yaptı. Öğrencilerine "Los Fridos" (Frida öğrencileri) denildi. 

 

frida31948'de yeniden Meksika Komünist Partisi'ne katıldı. 1950'de omurgasındaki sorunlar nedeniyle hastaneye kaldırıldı ve 9 ay hastanede kaldı. 1953 yılı Nisan ayında Mexico City’de bir kişisel sergi açtı; Temmuz ayında sağ bacağı kesildi.

Frida Kahlo, 13 Temmuz 1954’te, zatürre nedeniyle hayatını kaybetti. Arkasında bıraktığı son tablosu; Yaşasın Yaşam isimli bir natürmorttu. Cenazesi, ertesi gün yakıldı. Külleri, Mavi Ev'de muhafaza edilmektedir. Mavi Ev, 1955'te Rivera tarafından devlete bağışlanmıştır.

 

Frida Kahlo’nun 143 resmi vardır; 55 tanesi otoportredir. Yaşamının çoğunu yatağının üstündeki aynaya bakarak geçirdiği için çoğunlukla otoportre çizmiştir.  Sürekli evcil hayvan besleyen Frida’nın beslediği hayvanlarla ilgili iki portresi vardır: 1941'de yaptığı "Ben ve Papağanlarım" ile 1943'te yaptığı "Maymunlarla Otoportre".

 

BAZI ESERLERİ

frida4 frida5 frida6 frida7 frida8

 

tags frida kahlo frida kahlo kimdir frida kahlo hakkında bilgi frida kahlo ile ilgili bilgiler Tahta Bacak Frida Kadife Elbiseli Otoportre Diego Rivera otoportre frida kahlo hayatı

Sayfada FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

YAZILAN YORUMLAR (Son 2 yorum gösteriliyor)

ecembedir: Uçmak için kanatlarım varken ayaklarıma ne gerek var ki? Kendi portrelerimi yapıyorum, çünkü çoğu zaman yalnızım ve en iyi bildiğim insan da benim. Çıkış yolunun güzel olacağını ve asla geri dönmeyeceğimi umarım. Ben asla rüyaları ya da kabusları resmetmem. Ben sadece kendi gerçekliğimi resmederim. Kendi tenimden daha çok seviyorum seni. Acılarımı boğmaya çalıştım; ama pislikler yüzmeyi öğrendiler ve şimdi ben, bu hoş ve iyi his tarafından alt edildim. Benim sürrealist olduğumu düşünüyorlar. Fakat hiçbir zaman hayallerimi ya da kabuslarımı resmetmedim. Ben sadece kendi gerçekliğimi resmettim. İki büyük kaza geçirdim Diego. Tramvay ve sen. En kötüsü sendin. Hasta değilim. Sadece paramparçayım, yine de resim yapabildiğim sürece hayatta olmaktan memnunum. Resimlerimde acılarımın mesajı var. Fridadan alıntılar
esra: mükemmel bir kadın

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

REMZİYE HİSAR KİMDİR? HAYATI VE BAŞARILARI

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA