Eğitim Sitesi

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

edvard munchEdvard Munch (12 Aralık 1863 - 23 Ocak 1944), Norveçli ressam ve baskı resim sanatçısıdır. Özellikle Çığlık isimli tablosuyla tanınmaktadır. 

Sevgi ve ölümle ilgili psikolojik ve simgesel temaları işledi. Dışavurumculuk (ekspresyonizm) akımının temelini attı. Munch'un önderliği altında yavaş yavaş gelişen dışavurumculuk, Kuzey Avrupa sanatının belli başlı bir akımı oldu.

Munch, resimlerinde korkulu rüyaları, gece yarılarında haykıran kadın figürlerini, yalnızlığı, ölümü, sonsuzluğa uzanan ıssız yolları, insanlığın acı duygularını canlandırdı.

 

Edvard Munch Hayatı

Edvard Munch 12 Aralık 1863 tarihinde Löten, Norveç’te dünyaya geldi. Ablası ve annesini veremden kaybetti. Munch bu konuyu ilk şaheserlerinden biri olan Hasta Çocuk  (The Sick Child) adlı tablosunda 1885 yılında yeniden canlandırdı.

Munch, öğrenimini Oslo'da yaptı. Ondan sonra yirmi yıl durmadan, yurt dışında dolaştı. Yazları ülkesinde geçiren Munch, kış gelince Paris'e, Güney Fransa'ya, İtalya'ya ve Almanya'ya gidiyordu. Gittiği yerlerde ilerici edebiyat ve sanat çevreleriyle ilişkiler kurdu. Bu arada büyük bir sinir bunalımı geçiren Munch, hastalığı atlatınca, 1910'da kesin olarak vatanına yerleşti. Ölümüne kadar otuz yıl, Aagaardstrand'ta, Kragerö'de, Ramme'de, Ekely'deki çiftliğinde yalnız yaşadı. 

Munch Oslo yakınlarında bulunan Ekely’de 23 Ocak 1944’te hayatını kaybetmiştir. Ressam, evi, tabloları, baskıları ve çizimlerinden oluşan mirasını Oslo şehrine bırakmıştır.

 

Edvard Munch Eserleri

cığlıktablosu

Çığlık The Scream (1893)

 

hastacocuktab

Hasta Çocuk The Sick Child (1907)

 

melankoli

Melankoli Melancholy (1891)

 

tags Edvard Munch Edvard Munch Kimdir Edvard Munch eserleri Edvard Munch çığlık tablosu Edvard Munch sanat anlayışı Edvard Munch hayatı ve eserleri Edvard Munch hakkında bilgi Edvard Munch hangi akım

Sayfada ​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

REMZİYE HİSAR KİMDİR? HAYATI VE BAŞARILARI

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA