Eğitim Sitesi

CİRİT OYUNU

CİRİT OYUNU

CİRİT OYUNUAt koşturup birbirine değnek atarak bireysel ya da takımca oynanan oyun.

Cirit, Türklerin yüzyıllardan beri oynadıkları bir ata oyunudur. Türkler, Orta Asya'dan Anadolu'ya göç ettiklerinde bu oyunu da beraberlerinde getirmişlerdir. Cirit oyunu, Türklerin en büyük tören ve spor oyunuydu. Daha sonra 16. yüzyılda Osmanlı Türkleri tarafından bir savaş oyunu olarak kabul edildi. 19. yüzyılda bütün Osmanlı ülkesi ve saraylarının en büyük gösteri sporu ve oyunu oldu. Cirit, aynı zamanda tehlikeli bir oyun olduğundan 1826 yılında II. Mahmut tarafından yasaklandı. Cirit oyunu, daha 40-50 yıl öncesine kadar Anadolu'da yaygın bir oyun olduğu hâlde, son yıllarda yalnızca Balıkesir, Söğüt, Konya, Kars, Erzurum ve Bayburt yörelerinde oynanmaya devam etti. Buna karşın, hâlen Anadolu'nun özellikle kırsal alanlarında düğünlerde ve bayramlarda köy delikanlıları ve kasaba halkı Cirit oyununu oynamaktadır. Ayrıca yurt dışında İran, Afganistan ve Türkistan Türkleri ile Türklerin yaşadığı diğer Asya yörelerinde de hâlâ oynanmaktadır.

Cirit, Ertuğrul Gazi törenleri dolayısıyla her yıl eylül ayının ikinci pazar günü Söğüt'te, çeşitli şenlikler kapsamında Erzurum, Kars ve Bayburt dolaylarında oynanmaktadır.

Cirit oyunu at üzerinde iki ayrı takımla oynanır. Bu takımlar, 70 ilâ 120 metre genişliğindeki bir alanda karşılıklı olarak, alanın en gerisinde altışar, sekizer ya da on ikişer kişi olarak dizilirler. Sağ ellerine atacakları ilk ciridi, diğer ellerine de yedek ve yetecek miktarda cirit alırlar. Bir takımda yer alan oyunculardan biri öne fırlar, karşı takımın önüne 30-40 metre kadar yaklaştıktan sonra, karşı takımın oyuncularından birisinin adını bağırır ve onu meydana davet eder. Sağ elindeki ciridi ona doğru savurur, sonra geri döner, atını kendi takımının dizildiği tarafa doğru hızla sürmeye başlar. Karşı takımdan davet edilen oyuncuysa hızla onu takip eder, elindeki ciridi geri dönüp kaçan karşı takım oyuncusuna doğru fırlatır. Bu kez ilk oyuncunun çıktığı takımda diğer bir ciritçi onu karşılar ve kovalamaya başlar, ciridini atar. Oyun böylece sürer. Cirit isabet ettiren ciritçi, takımına bir sayı kazandırır. Eğer ciritçi attığı çavganı rakibine değil de ata isabet ettirmişse bir sayı kaybeder. Bazı ciritçiler, rakibi kaçırıp dizisine ulaşana kadar üç-dört cirit savurup isabet ettirerek birden çok sayı toplar. Bölgenin ileri gelenleri ve eski cirit oyuncuları oyun sırasında hakemlik görevi üstlenirler.

Cirit oyununda yaralanmalara neden olduğu gerekçesiyle daha önceleri hurma ve meşe ağacından 70-100 cm uzunluğunda ve 2-3 cm çapında yapılan ciritler kullanılmamaya başlanmıştır. Son dönemlerde ciritler, kavak ağacından yapılmaya başlanmıştır.

 

tags Cirit Oyunu hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi wikipedi Cirit

Sayfada CİRİT OYUNU başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

YAZILAN YORUMLAR (Son 15 yorum gösteriliyor)

Berfin: Muhteşem bir bilgi sizin sayenizde ödevimi rahatlıkla yaptım
: Güzel,bayıldım tam aradığım bılgiler
KEMAL ÖZSOY : Bu çok iyi bir bilgi
Shei: Çok güzel olmuş.
ceyhun utku berçin : çok güzel
hanife sude , demir: çok güzerl açıklamişsınız
Eda : Çok teşekkür ederim ödevimi hemen bitirdim çooook TEŞEKKÜRLER
TATLİŞKIZ: OK GÜZEL AMA BİRAZ FAZLA UZUN AMA ÇOK BİLGİLİ TEŞEKKÜRLER
nasrettin: çok teşekkürler
fatmanurrrrrr: çok sağolun bravooo
Lokman alan: Güzel olmuş teşekkür
Lara: Cokkkkk sagolunnnn......
123y: ben bu sayfayı kimin yazdığını ve nezaman yayınladığını nasıl bulabilirim projem için lazımda acil
hadise: Çok uzun ve güzel yazmışlar
ica zeyno batak: Çokkk sağolsun bu site sayesinde ödevlerimi çok rahat ve kolay yapıyorum.

Yazılan 15 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA