Eğitim Sitesi

BARBADOS ÜLKESİ

BARBADOS ÜLKESİ

BARBADOS ÜLKESİResmî adı Barbados, başkenti Bridgetown olan ülkenin, nüfusu 259 248 kişi (2000), yüz ölçümüyse 430 km2dir. Meşrutî monarşiyle yönetilen ülkenin para birimi Barbados dolarıdır. Hristiyan bir ülke olup resmî dili İngilizcedir. Barbados, Atlas Okyanusu'nda, Batı Hint Adaları'nın uzak doğusundadır. En yakın komşuları, güneybatıda Grenada, Trinidad ve Tobago'dur. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri 11 200 $'dır (1999). Zorunlu eğitim süresi 12 yıl olup ortalama insan ömrü 76 yıldır.

Barbados'un en büyük kenti başkenti olan Bridgetown'dur. En yüksek dağı Hillaby Dağı (340 m), en uzun ırmağı Constitution ırmağıdır. Atlas Okyanusu'nda yer alan adanın çevresi mercan adacıklarıyla çevrilidir. En yüksek noktası olan Hillaby Tepesi'nin bulunduğu kuzey bölgesinin dışında alçak ve düzdür. Tropikal iklim egemendir. Kışlar kuru, yazlar yağışlı geçer. Tropik ağaçların yanı sıra, büyük bölümü fundalıklarla kaplıdır.

Şeker kamışı, mısır tarım ürünleridir. Ülkenin endüstrisi rom, melâs, turizm üretimine dayanır. Ülkenin başlıca kentleri arasında Bridgetown, Speightstown, Holetown, Bathsheba ve The Crane sayılabilir.

 

tags Barbados hakkında bilgi ile ilgili güncel bilgiler ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi

Sayfada BARBADOS ÜLKESİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA