Eğitim Sitesi

ARPA BİTKİSİ

ARPA BİTKİSİ

ARPA BİTKİSİBuğdaygiller familyasının Hordeum cinsinden tahıl bitkileri ve tohumlarına verilen ad. Dünyanın hemen her yerinde tarımı yapılan bir tahıldır. Bütün tahıllar gibi taneleri (tohumları) için yetiştirilir. Arpa taneleri bir eksenin çevresinde başak oluşturacak biçimde dizilmiştir. Bu tohumlardan her birini saran zarsı kılıflara kavuz, kavuzların uzantısı olan ince, uzun ve kırılgan telciklere de kılçık denir. Bu kılçıklar harman sırasında kırılarak tanelerden ayrılır.

Arpa, değişik iklimlerde yetişebilen çok dayanıklı bir bitkidir. Dünyadaki toplam arpa üretiminin yarısından çoğu, hayvan yemi olarak kullanılır. Ürünün önemli bir bölümü de malt yapımında kullanılır. Arpa tanelerinin önce ıslatılıp çimlenmeye bırakılması, sonra kurutulmasıyla elde edilen malt, bira sanayisinin ham maddesidir.

Arpa dünyada buğday, pirinç ve mısırdan sonra dördüncü sıra gelen tahıldır. En büyük üreticiler Kanada, Çin ve Fransa'dır. Türkiye'de de buğdaydan sonra en çok yetiştirilen tahıldır ve bütün bölgelerde ekilir. Kıraç topraklarda buğdaydan daha yüksek verim sağladığı için, özellikle İç Anadolu bölgesinin buğday tarımına elverişli olmayan bölümlerinde arpa ekilir.

 

tags Arpa bitkisi hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi bilgi ansiklopedisi wikipedi

Sayfada ARPA BİTKİSİ başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:  

YAZILAN YORUMLAR (Son 2 yorum gösteriliyor)

iclal nur: harika ödevim için çok gerekliydi
zeki kızım : Bence arpanın açılışını yani anlamını güzel yazmışlar öyle değil mi

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ESKİMO NEDİR? ESKİMOLAR KİME DENİR?

​​​​​​​EDVARD MUNCH KİMDİR?

BİLGİ TÜRLERİ NELERDİR?

ÇIĞLIK TABLOSU

KANLI NOEL NEDİR?

NİKOS SAMPSON KİMDİR?

MAKARİOS KİMDİR?

EROTOMANİ NEDİR?

KÂTİP ÇELEBİ KİMDİR?

TABYA NEDİR?

KEPSUT İLÇESİ

FRİDA KAHLO KİMDİR? HAYATI

ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA