Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

UR NEDİR?

ansiklopediUR NEDİR?

Hücrelerin aşırı çoğalmasıyla dokularda oluşan ve büyüme eğilimi gösteren yumru, tümör. Ur oluşumunun temel nedeni, hücrelerin denetlenemeyecek biçimde çoğalmasıdır; ancak buna yol açan etkenler henüz tam olarak bilinememekterir.

Olağan koşullarda, büyümeye ve doku onarımına yönelik hücre çoğalması vücudun denetimi altındadır. Bitki ya da hayvan her canlı erişkinlik çağındaki normal boyutlarına ulaştığında büyümesi durur. Aynı biçimde, yaralanan dokuları onarmak için bedende başlayan hücre yapımı da iyileşme tamamlanınca sona erer. Eğer normal büyüme ve onarım süreçleri bedenin denetiminden çıkarak sürerse, o zaman dokularda urlar oluşmaya başlar.

Hangi dokuda gelişirse gelişsin bütün urlar iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki grupta toplanır. İyi huylu bir ur gelişmesini sonuna kadar aynı yerde sürdürür; dallanarak çevredeki dokulara yayılması ya da ilk kütleden kopan hücrelerin bedenin başka yerlerine atlayarak yeni urlar oluşturması söz konusu değildir.

Kanser denen kötü huylu urlar kan ya da lenf aracılığıyla bütün bedene yayılır ve kanserleşen ilk dokunun çok uzağındaki hiç beklenmedik yerlerde kanser odaklarının oluşmasına yol açar.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :2572 kez

tags UR NEDİR? hakkında bilgi ile ilgili bilgiler araştırma kaynak yazılar ansiklopedik bilgi wikipedi vikipedi

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada UR NEDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

left ANSİKLOPEDİK BİLGİLER ANA SAYFA