Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

KATRAN NEDİR?

ansiklopediKATRAN NEDİR?

KATRAN NEDİR?

Taşkömürünün kuru damıtılmasıyla elde edilen ürünlerden biri. Siyah, kötü kokulu, klorlu bir sıvıdır. Sudan biraz ağırdır.

İçinde aromatik hidrokarbonlar ve bunların türevleri ile oksijenli, azotlu, kükürtlü aromatik bileşikler bulunur. Damıtma sırasında % 2-8 oranında hafif yağlar, % 8-10 oranında orta yağlar, % 8-10 oranında ağır yağlar, % 16-20 oranında antrasen yağlar elde edilir ve geride de %50-55 oranında zift kalır. Hafif yağlar 70-170°C arasında elde edilen ve %50-55 benzen, % 5-10 benzen homologları (toluen, ksilenler), % 10-15 naftalin, % 10-12 asitli bileşikler (fenol), % 1-3 bazlar (piridin vb.) ile kükürtlü bileşikler içeren bir karışımdır.

Orta yağlar 170-230°C arasında elde edilir ve içinde başlıca %33-40 naftalin, %15-25 asitler (fenoller), % 5 bazlar (piridin) bulunur. Ağır yağlar 230-270°C arasında elde edilen, başlıca naftalin, antrasen, yüksek moleküllü krezoller ile ksilenoller ve pridin türevleri içeren bir karışımdır. Antrasen yağı 270-360°C arasında elde edilen bir antrasen, fenantren, yüksek fenoller ve bazlar karışımıdır. Ziftteyse % 90-94 karbon bulunur.

Aromatik bileşiklerin yanı sıra çok sayıda boya, ilâç, sentetik kauçuk, böcek öldürücü ve plastik sentezinde katran ve ürünleri hammadde olarak kullanılır.

Ekleyen : dersimiz.com     Okunma :169 kez

tags Katran nedir nasıl elde edilir nerelerde kullanılır içinde neler vardır hakkında bilgi ile ilgili

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada KATRAN NEDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ansiklopediKEFİYE NEDİR?

ansiklopediKEFALET NEDİR?

ansiklopediKAZEİN NEDİR?

ansiklopediKAZASKER NEDİR?

ansiklopediKAYYIM - KAYYUM NEDİR?

ansiklopediKAYNAMA NOKTASI NEDİR?

ansiklopediKAYNAK NEDİR?

ansiklopediKAYAK SPORU

ansiklopediKAYAÇLAR

ansiklopediKAYA NEDİR?

Bilgi Bankası / Ansiklopedik Bilgiler