Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

ABDULMELİK EL-ESMAİ KİMDİR?

ansiklopediABDULMELİK EL-ESMAİ KİMDİR?

Arap dilbilimci (Basra 741-ay.y. 828). Asmaiar denen ünlü ailedendir. Köklü bir öğrenim gördü; ünlü dilbilimci Ebû Amr
b.el-Alâ'nın öğrencisi oldu. Güçlü belle-ğlyle, dönemin bütün bilimlerini, bedevilerin dil ve lehçelerini öğrendi. Arap dili ve şiiri üzerindeki çalışmalarını, bedeviler arasında yaptığı araştırmalara dayandırdı. Bu çalışmaları, yalnız filoloji alanında değil, arap kabilelerinin şecereleri ve Arabistan topoğrafyası hakkında da değerli bilgileri içerir. Dilbilgisi ve sözlük malzemeleri derlerken uyguladığı yöntem, kendisinden sonra öğrencileri tarafından da sürdürüldü.
Ünü, halife Harunnürreşit'e ulaşınca, Bağdat'a çağrılarak, veliaht el-Emin'i eğitip yetiştirmekle görevlendirildi. Maddi yönden her türlü olanağa kavuştu ve sarayda herkes kendisine saygılı davrandı. Harunnurreşit ölünce (809) Basra'ya döndü. Varlıklı olmasına karşın, yoksul biri gibi yaşamayı yeğledi. Daha çok sözlük alanında çalıştı. Yazdığı birçok monografinin, günümüzde yalnız adları bilinmektedir. Bu bilgilerin bir bölümü, öğrencilerinin ve öteki yazarların yapıtları aracılığıyla günümüze ulaşabildi. İslam öncesi 72 şairden örnekleri içeren, el-Asmâ'iyyal adlı antolojisi, edebiyat eğilimini yansıtır. En ünlü öğrencileri arasında Ebu Ubeyt, Ebu Hatim es-Sîcistanî ve es-Sükkerî anılabilir.

Ekleyen : bilgifeneri.com     Okunma :1525 kez

tags Abdulmelik el-Esmai hakkında bilgi ile ilgili kimdir icatları batıdaki adı kısaca hayatı buluşları hangi alanda çalışmalar yaptı eserleri biyografi uzun hayatı kimyager Türk Büyükleri islam bilim adamları

 

Aşağıdaki bilgilere de bakabilirsiniz...

 

Bu sayfada ABDULMELİK EL-ESMAİ KİMDİR? başlığı altında bilgiler sunulmaktadır.

nextİçerik Hakkında Yorum Yazın...

Yazan:    

Aşağıda son eklenen bilgileri görebilirsiniz...

ansiklopediİZCİLİK NEDİR?

ansiklopediİZMİR MÜDAFAA-İ HUKUKU OSMANİYE CEMİYETİ

ansiklopediİZNİK RUM İMPARATORLUĞU

ansiklopediKEÇECİZADE İZZET MOLLA KİMDİR?

ansiklopediİZZETTİN KEYKAVUS I

ansiklopediİZZETTİN KEYKAVUS II

ansiklopediİZOTOP NEDİR?

ansiklopediKÜKÜRT DİOKSİT VE KÜKÜRT TRİOKSİT

ansiklopediKÜLTİGİN KİMDİR?

ansiklopediKÜPE ÇİÇEĞİ

Bilgi Bankası / Ansiklopedik Bilgiler