Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması Örneği

belirli günlerYeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması Örneği

          Sayın müdürüm, Değerli öğretmen arkadaşlarım, Sayın velilerimiz ve Sevgili öğrencilerimiz;

Hoş geldiniz!

           Yeni öğretim yılının umut dolu, sağlıklı ve başarılı bir yıl olmasını dilerim.

Biz öğretmenler her eğitim yılı başında, sanki öğretmenliğe yeni başlıyormuş gibi büyük bir heyecan ve sevinç duyarız. Tıpkı bu sene aramıza katılan öğrencilerimiz gibi Sizin de aynı heyecanı ve mutluluğu duyduğunuza inanıyorum.

Bu heyecanı duymak, bu şansa sahip olmak gerçekten bir ayrıcalık. Bundan dolayı sizin adınıza mutluluk duyarken, aynı zamanda sizin sahip olduğunuz bu eğitim şansına sahip olamayan ülkemizdeki ve dünyadaki çocuklar adına da üzüntü duymaktayım. Bu bakımdan sahip olduğunuz bu şansın kıymetini bilip kendinizi ve ülkemizi iyi yerlere taşıyacak örnek şahsiyetler olacağınıza inanıyorum.

okul açılışı konuşmaBu şansınızı değerlendirirken öncelikle Atatürk İlkelerine bağlı kalmalısınız.  Ülkemizin milli, ahlaki, insani, manevi ve kültürel değerlerini benimsemelisiniz.  Bu değerleri koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, milletini seven ve daima yüceltmeye çalışan, insan haklarına saygılı bireyler olarak sorumluluklarını bilen ve bunları davranış haline getiren yurttaşlar olmalısınız.

           Her şey gelişmekte ve değişmektedir. Eğitim sistemleri ve yöntemleri değişir, bilim değişir, teknikler değişir, teknoloji değişir ve gelişir; ama değişmeyen bir şey vardır; o da insani değerlerdir.  Size düşen görevse, bu değerleri taşımak, sahip çıkmak ve yaymaktır.

         Sizler, öğrenim gördüğünüz süre boyunca pek çok şey öğreneceksiniz; ama önemli olan sadece öğrenmek değildir; Öğrendiklerinizi hayata geçirmek ve onu davranış haline getirmektir. Çünkü davranış haline getirilmeyen bilgi bizde bir anlam kazanmamış demektir. dersimiz.com

              Hedefleriniz, amaçlarınız ya da yapmak istedikleriniz çok güzel büyük işler olsun. Ben inanıyorum ki okulumuzdan mezun olduğunuzda, ünlü bir moda tasarımcısı, ünlü bir çocuk gelişimi uzmanı ve ünlü bir şef olacaksınız, en önemlisi de kendini bilen, vizyonu geniş, kültürüne ve değerlerine sahip çıkan bireyler olacaksınız.  Ve ilerde anne olacaksınız. Bir toplumu değiştirmenin en kısa yolu kadınlarını ele geçirmektir. Bir anne bir aileyi, aile bir toplumu, toplumlar şehri, şehirler ülkeyi, ülke dünyayı temsil eder ve her şey küçük bir hareketle başlar tıpkı bir kelebeğin kanadını çırpmasıyla başlayan kelebek etkisi gibi ya da küçük bir dokunuşla domino taşlarının yıkılması gibi… Bu yüzden her biriniz bizim için çok kıymetlisiniz, bizim refahımız, huzurumuz, zenginliğimiz yani geleceğimizsiniz.

           Sizler bir zorlukla karşılaştığınızda asla bırakmayın, başarmak bir taş ustası misali başarısı en son vuruşunda değil, bütün vuruşlarının toplamında gizlidir ve her durum olay sizin daha iyiyi yapmanız için bir fırsattır. Başarılarınız bahar yağmurları kadar bol olsun.

 

          Sayın velilerimiz,

Şunu bilmenizi isteriz ki eğitimdeki sorunlarınızın çözümünde, her zaman sizlerin görüş ve önerilerinizle birlikte yardımlaşmaya ihtiyacımız var. Birlikte hareket ederek çok daha hızlı ve kolay yol alacağımızı bilmenizi isteriz. Sizleri her zaman yanımızda görmek istiyoruz. En azından 15 günde bir okula gelerek öğrencilerimiz hakkında bilgi alışverişinde bulunmanızı gerekli görüyoruz.

 

Biz öğretmenler olarak üzerimize düşen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağız. Bunun için öğrencilerimizin bilişsel yeteneklerini geliştirmeleri için, onlara kendilerinin yapabileceklerini keşfetmelerini sağlayıcı bir ortam hazırladık.

Gençlerimizin ruhsal ve fiziksel gelişimleri için kulüplerimiz ve bunun yanında destekleyici birçok etkinlikler düzenledik ve düzenlemeye devam edeceğiz.

Öğrencilerimizin okul imkânlarını maksimum ölçülerde değerlendirmelerini, öğretmenlerimizin deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmalarını istiyoruz.

Sözlerimi burada bitirirken, yeni eğitim-öğretim yılının sağlık, mutluluk ve başarılar getirmesini dilerim. Her şey gönlünüzce olsun.

 

Ekleyen: Kadriye Şentürk    Okunma: 5377

tags

reklamlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

: Yeni Eğitim Öğretim Yılı Açılış Konuşması Örneği