Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Turizmin, Ekonominin Diğer Sektörleri Üzerine Etkileri

belirli günlerTurizmin, Ekonominin Diğer Sektörleri Üzerine Etkileri

Turizm gelirlerinin bir bölge ya da ülke ekonomisi için yaptığı olumlu katkılar, turizmle ilgili sanayi, tarım ve hizmetler sektörlerinde de etkisini gösterir. Çoğunlukla turizmin bir bölgede gelişmesi bölgenin ekonomik yapısındaki değişmelerle birlikte endüstriyel üretimde de değişmeler olduğunu ortaya koymuştur. Endüstrileşme ile turizm aslında birbirleriyle çelişir görünmekle birlikte; endüstrileşme, çağdaşlaşmanın gerekli bir unsuru olduğuna göre turistik gelişme endüstrileşmeyi teşvik edecektir.


Birçok kırsal ekonomide, tarımsal üretim tarzından meydana gelen değişmeler, yalnızca turizm nedeni ile gerçekleşmez. Çoğunlukla bu tip değişimlerin temel nedenleri; demografik baskılar, teknolojik gelişmeler, toprak mülkiyetinin değişmesi ve tarım sektörü dışındaki istihdam alanlarının artmasıdır. Turizm her zaman değişimin temel nedeni değilse bile çoğunlukla bu tür değişimlerin hızlanmasına katkıda bulunmaktadır.


Tarım sektöründe meydana gelen temel tür değişim de, tarımsal alanlarındaki insanların meslek değiştirmesi olmuştur. Birçok çiftçi ve ücretli çalışan turizm endüstrisinde ya da inşaat sektöründeki daha fazla kazançlı işi toprağa tercih ederek ayrılmıştır. Tarımdan turizme doğru yapısal değişim toprak kullanım özelliklerinde değişmeler yapar. Turizm toprağa olan talebi ve toprak için rekabeti de artırır. Böylece arazi fiyatlan yükselerek enflasyonu etkiler. Turizm, ayrıca hizmetler sektörü üzerinde de önemli etkilerde de bulunarak, bu sektörün yapısı üzerinde değişimler yaratabilir. Örneğin, ulaşım

Ekleyen: Dersimiz.com    Okunma: 2070

tags

reklamlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz

: Turizmin, Ekonominin Diğer Sektörleri Üzerine Etkileri