Eğitim Sitesi

Dosya Yükle

Üniversitede 4 yıllık kütüphanecilik bölümü

belirli günlerÜniversitede 4 yıllık kütüphanecilik bölümü

Programın Amacı

Kütüphanecilik programının amacı, bilgi, düşünce ve sanat ürünlerini toplama onların kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlama, kütüphanelerin kurulmasına ve işletmesine ilişkin eğitim ve araştırma yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler

Kütüphanecilik programında eğitim süresi 4 yıldır. Programda sosyoloji, tarih ve psikoloji vb. sosyal bilim dallarında temel bilgi kazandırıcı derslerden başka, kütüphaneciliğin tarihi, okul kütüphaneleri, halk kütüphaneleri, kataloglama ve sınıflama, kütüphane mevzuatı, çocuk edebiyatı, bilgisayar vb. dersler okulutur.

Gereken Nitelikler

Kütüphanecilik programında okumak isteyenlerin, her şeyden önce, Türkçe'yi iyi okuyup yazabilen, analitik düşünme gücü yüksek, ayrıntı ile ilgilenmekten ve sistematik davranmaktan, kapalı yerlerde çalışmaktan hoşlanan kimseler olmaları gereklidir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Kütüphanecilik programını bitirenler "Kütüphaneci" unvanı ile görev yaparlar.
Kütüphaneci, bir kütüphanede, yayınlanmış eserler arasında satın alınacakları seçer; kitap ve dergilerin sınıflandırılması, katalogların düzenlenmesini ve devamlı olarak okuyucuya ulaştırılmasını sağlar, kütüphanelerin katalog ve danışma kısmında okuyuculara, aradıkları bilgileri bulmada yardımcı olur, onarılacak veya ciltlenecek kitapları ayırır, kütüphanedeki
eserlerden bilgiler derler ve bunları okuyuculara sunar.

Kütüphaneci kapalı yerlerde ve genellikle sessizlik içinde, kütüphanenin büyüklüğüne ve tipine göre yalnız ya da başka meslekdaşları ile birlikte çalışır. Geceleri ve tatillerde açık olan kütüphanelerde kütüphaneciler nöbet tutarlar.

Çalışma Alanları

Kütüphanecilik mezunları kamu sektörüne ve özel sektöre ait kütüphanelerde, arşivlerde ve bilgi verme merkezlerinde görev alırlar. Kültür Bakanlığına ve üniversitelere ait kütüphaneler, kamu kesiminin en geniş işveren bölümünü oluşturmaktadır. Özel sektörün bilgi verme merkezleri ve özel arşivleri ücret yönünden daha doyurucu çalışma alanlarıdır.

Bir yabancı dil bilmek bu alanda iş bulma şansını artırmaktadır.

Ekleyen: dersimiz.com    Okunma: 23801

tags

reklamlar

next YAZILAN YORUMLAR (1 yorum yazılmış)

box Dilalog :Kütüphane mezunları kac puanla atanırlar

: Üniversitede 4 yıllık kütüphanecilik bölümü