Eğitim Sitesi

Yeşilay Haftasının Anlam ve Önemi

Yeşilay Haftasının Anlam ve Önemi

Alkollü içkilerin ve uyuşturucunun zararlarını bilen ve bu konuda duyarlı bir gurup vatandaşımız, 5 Mart 1920 tarihinde Hilali Ahdar Derneğini kurmuştur. Bildiğiniz gibi hilal, ay sözcüğü ile eşanlamlıdır. Ahdar ise yeşil anlamındadır. Yani Hilali Ahdar'ın kelime anlamı "Yeşilay"dır.


Yeşilay Derneğinin kuruluş tarihini içine alan 1 - 7 Mart arası ülkemizde Yeşilay Haftası olarak kutlanır. Yeşilay Haftasında alkollü içkilerin ve uyuşturucunun toplumumuza, aile yapımıza ve bireylere verdiği zararlar anlatılır.


Esrar, afyon, kokain, LSD gibi uyuşturma özelliği olan maddeler, uyuşturucu olarak adlandırılır. Alkollü içkiler ise içildiğinde insanı sarhoş eden, hareketlerini ve düşünceleri kontrol etmesini engelleyen her tür içkidir. Alkollü içki veya uyuşturucu alan kişiler vücutlarında önce rahatlık, baş dönmesi gibi etkiler görürler. Bu kişiler daha sonra vücutlarının ve akıllarının kontrolünü kaybettikleri için doğru düşünüp doğru karar veremezler. Bu nedenle diğer insanlara göre kolay suç işlerler. Alkollüyken araç sürenler, kazalara neden olurlar.


Alkollü içkiler, uyuşturucular insanda zamanla bağımlılık yaratır. Alkol almayı alışkanlık haline getirenlere alkolik denir. Alkolikler kazandıklarının önemli bir bölümünü bağımlılıklarını karşılamak için alkole harcarlar. Alkol aldıkları anlarda duyarsızlaşır ve çevrelerini rahatsız ederler. Alkol alamadıklarında ise sinirli olur ve çevrelerindekilere karşı kırıcı davranışlar sergilerler. Bu yüzden alkolikler toplum içinde sevilmezler ve saygı görmezler. İçki ve uyuşturucu kullanan kişilerin aile düzenleri ya yoktur ya da bozulmuştur.


Uyuşturucu ve alkollü içkiler insan sağlığı açısından da zararlıdır. Vücudumuzun tüm önemli organları içki ve uyuşturucudan olumsuz etkilenir. Ülser, siroz, felç gibi hastalıkların nedenleri arasında uyuşturucu ve alkollü içkiler önemli yer tutar.


Ne yazık ki sigara, toplumumuzda yaygın olarak kullanılan bir maddedir. Sigara; iştahı keser, sindirimi güçleştirir, dişleri sarartır, ülsere sebep olur, akciğere zarar veri, kansere ve pek çok hastalığa doğrudan ya da dolaylı neden olur. Sigara kullanan insanlar sadece kendilerine değil çevrelerindeki insanlara da büyük zarar verirler. Sigara dumanında yer alan zararlı maddeler, sigara içmeyen insanları da olumsuz etkilemektedir. Öyle ki; sigara içilen bir ortamda uzun süre kalan kişiler, sigara içenlerin yakalandıkları hastalıklara maruz kalırlar.


Ülkemizde uyuşturucu maddelerin yapımı, satışı, kullanılması, taşınması, bulundurulması kesinlikle yasaktır. Bu yasağa uymayanlar ceza kanunlarımıza göre suç işlemiş sayılırlar. Uyuşturucu madde kullananlara ve satanlara ağır hapis cezaları uygulanır.


Uyuşturucu maddelerin bir kısmı ilaç yapımında kullanılır. Ancak bu alandaki kullanım için gereken maddeler, devlet tarafından belirlenen alanlarda, devletten özel izin almış kişiler tarafından belirli denetimlerden geçirilerek üretilir.


Toplumumuzu, aile yapımızı, bireylerimiz içki ve uyuşturucunun pençesinden kurtarmak için kurulan Yeşilay Derneği'nin simgesi; beyaz üstüne yeşil bir aydır. Yeşilay Derneği Genel Merkezi, Yeşilay adlı aylık bir dergi yayınlamaktadır. Bu dergi düzenli olarak alkollü içkilerin, uyuşturucuların, sigaranın topluma ve sağlığa olan zararlarıyla ilgili yayın yapmaktadır.


Yeşilay Haftası boyunca öğrendiklerimizi yaşam boyu unutmamız ve uygulamamız gereklidir. Çevremizde bu maddeleri kullanan ve bizim de kullanmamızı isteyen kötü niyetli kişiler olabilir. Ancak biz kötülüklerin anası olan uyuşturucu ve alkollü içkilerden uzak durmalıyız.

28529 kez okundu addDersimiz.com

tag Yeşilay Hilali Ahdar Derneği Yeşilay Haftası Anlam ve Önemi Hakkında Bilgi uyuştucu alkol sigara

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yeşilay Haftasının Anlam ve Önemi Hakkında Yorum Yazın...

  

Yeşilay Haftasının Anlam ve Önemi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yeşilay Haftasının Anlam ve Önemi