Eğitim Sitesi

Yabancıların Gözünden Çanakkale'de Türk Askeri

Yabancıların Gözünden Çanakkale'de Türk Askeri

YABANCILARIN GÖZÜNDEN ÇANAKKALE’DE TÜRK ASKERİ

 

- Alman Mareşal liman Von Sandres’ın ifadeleri:

Alman Mareşal Liman Von Sanders, Çanakkale’de savaşan Türk askerini yakinen tanıma imkanı bulmuş ve Türk askerinin disiplinine, vatan aşkına, sabrına hayran kalmıştır. Alman Mareşal Liman Von Sanders, Mehmetçik için şunları söylemiştir:

“Bir asker olarak Çanakkale’yi anlatmak çok zordur. Türk askerleri, fakir, yoksul bir durumda idi. En iyi yemekleri kırık buğdaydan yapılmış çorba idi; çoğu zaman bayat ekmek yiyorlardı. Taşın, toprağın üzerinde yatıyorlar; sıcakta toz, duman, is içinde; yağmur yağdığında ise çamur içinde kalıyorlardı. Fakat dünyanın en iyi imkanlarına sahip düşman kuvvetleri karşısında arslanlar gibi savaşıyorlardı; hallerinden şikayetçi değillerdi. Yüreklerindeki vatan sevgisi apaçık fark ediliyordu. Ölüme gülümsüyorlardı. Esir ettikleri yaralı düşman askerlerine şefkatle davranıyorlar, yedeği bulunmayan elbiselerini yırtarak onların yaralarını sarıyorlardı. BU mert, yiğit insanlarla yan yana bulunmaktan şeref duydum.”

 

  • Bazı İngiliz Komutanların İfadeleri:

Savaşta, karşı safımızda bulunan İngiliz komutanlar da, Türk askerinin yaptıkları ve başardıkları karşısında hayranlıklarını gizleyememişlerdir. Örneğin Çanakkale İtilaf Devletleri Komutanı İan Hamilton şunları söylemiştir: “Bizi Türklerin maddi gücü değil manevi gücü yenebilmiştir; onların atacak mermileri ve barutları bile kalmamıştı; fakat biz, Tanrının Türklere yardım ettiğini gördük.” Bir başka İngiliz komutan Darby şu itirafta bulunmuştur: “Şunu bütün samimiyetimle söylüyorum ki, Türk askeri dünyanın en cesur ve en iyi savaşçılarıdır aynı zamanda en centilmen askerleridir. Türkler, yaralılarımıza, hastanelerimize ateş etmekten kaçınıyordu.”

8619 kez okundu addDersimiz.com

tag Yabancıların Gözünden Çanakkale Türk Askeri

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Yabancıların Gözünden Çanakkale'de Türk Askeri Hakkında Yorum Yazın...

  

Yabancıların Gözünden Çanakkale'de Türk Askeri Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Yabancıların Gözünden Çanakkale'de Türk Askeri