Eğitim Sitesi

Vakıf Haftası Hakkında Genel Bilgi

Vakıf Haftası Hakkında Genel Bilgi

Bir hizmetin sürüp gidebilmesi için, kişilerin kendi istekleriyle bağışladıkları para ve mülklere " Vakıf" denir. Bağışlanan mülklerin, eserlerin geleceğe sağlıklı kalabilmeleri korunmalarına bağlıdır. Geçmişin geleceğe taşınması ve yaşatılması vakıfların görevi arasındadır.


İnsanlar arasında sosyal dayanışmanın sağlanması, yardımlaşmak, birbirine destek olmak, acı ve mutlu günleri paylaşmak, sevgi ve saygı tohumlarını atabilmek için fertler arasındaki ilişkilerin iyi olması gerekir.


Vakfın tarihçesi çok eskilere dayanır. Dinimiz yardımlaşmayı ve ihtiyacı olanlara destek olmayı dini temeli saymıştır. Vakıflar Osmanlılar zamanında daha da yaygınlaşmıştır. Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da etkinliğini aynı ölçüde sürdürmüştür. 5 Haziran 1935'te çıkan bir kanunla "Vakıflar Genel Müdürlüğü" kuruldu. Ülkemizdeki vakıfların hepsinin yönetimi, bu teşkilata verildi.


Vakıflar eğitime, öğretime, belediyelere, sağlık işlerine, yoksullara hizmet ederler. Vakıf tarafından yardım alan kişilerin adları, kurum tarafından açıklanmaz.


Ülkemizin sosyal, ekonomik, kültürel ve yurt savunmasında vakıfların yardımlar büyüktür. Bu kadar güzel bir hizmetin sürekliliğini sağlamak hepimizin görevidir. Vakıflara yardım ederek gelirlerini çoğaltmak ve çalışmalarını desteklememiz gerekir.


Vakıfların toplumsal yaşamımızdaki hizmetlerini şöyle sıralayabiliriz.


1. Dini hizmetler.


2. Sağlık hizmetleri.


3. Eğitim ve öğretim hizmetleri.


4. Aş evi hizmetleri.


5. Sosyal hizmetler.


6. Sanat ve kültür hizmetleri.


7. Para yardımı.


8. Milli savunma hizmetleri.


9. İktisadi hizmetler.


10. Ulaştırma hizmeti.


11. Spor hizmetleri.


İnsanlardaki yardım duygusunu geliştirmek, dayanışmanın önemini anlatmak ve insanların gönül zenginliğine ulaşmasına yardımcı olmak amacı ile 1985 yılından beri 3 - 9 Aralık tarihleri arasında "Vakıflar Haftası" kutlanmaktadır.

38230 kez okundu adddersimiz.com

tag Vakıflar Haftası Vakıflar Genel Müdürlüğü belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Vakıf Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Vakıf Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

ela erdinç çok yardımcı oldu bana bu site 2019-05-07

AHMET ÇOK SAOL 2016-12-06

Nadide nur Bence bu yazı çok anlamlı ve güzel iyi yani nasıl bu kadar anlamlı olmayı beceriyorsunuz anlamadım ama süper çok dürüst ay benim gibi 2016-05-10

Yazılan son 3 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 3 yorum yazılmış.

Vakıf Haftası Hakkında Genel Bilgi