Eğitim Sitesi

Turizm Haftası örnek konuşma metni

Turizm Haftası örnek konuşma metni

Sevgili Arkadaşlar!
15-22 Nisan tarihleri arasını Turizm Haftası olarak kutluyoruz. Dinlenmek, eğlenmek, görmek ve tanımak gibi amaçlarla yapılan gezilere turizm, bu gezilere katılan insanlara da turist diyoruz. Ülke içinde yapılan gezilere iç turizm, ülke dışına yapılan gezilere ise dış turizm denir.
Yurt dışı gezilere daha çok, zenginleşen ülkelerin insanları çıkar. Yabancı turistler ülkemize hangi amaçla gelirse gelsinler, para harcarlar. Turistlerin harcadığı yabancı paralara döviz diyoruz. Üretemediğimiz ürünleri yabancı ülkelerden döviz ile satın alırız. Döviz elde etmenin en kolay yollarından biri ise turizmdir. Ülkemize ne kadar çok turist gelirse, o kadar çok döviz elde ederiz.
Asya ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü olan yurdumuz, turistlerin ilgi duyduğu bir ülkedir. Ilıman iklimi, zengin bitki örtüsü, eski medeniyetlerin bıraktığı tarihi eser ve anıtlarla yurdumuz, turistler için adeta bir cennet gibidir. Bütün bunlara rağmen ülkemiz, hak ettiği turist sayısına bir türlü ulaşamamıştır. Ülkemize daha çok turist gelebilmesi için, yollarımızın daha güzel, insanlarımızın daha centilmen, ulaşım araçlarının daha gelişmiş, konaklama yerlerinin bol, rahat ve temiz olması gerektiğini biliyoruz. Turistlere karşı güler yüzlü olmak, onları rahatsız etmemek, değerinden yüksek ve zorla satış yapmamak gerekir. Onların memnun ayrılması, ülkemize daha çok turistin gelmesini sağlar. Daha çok turist ise, daha çok döviz demektir.

adddersimiz.com

tag Turizm Haftası örnek konuşma metni turist belirli gün ve haftalar

Yeni Eklenen Bilgiler

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

YAZILAN YORUMLAR (Son 4 yorum gösteriliyor)

yusuf kucuk bayldımmmmmm 2021-04-14

ısık tolu yorumları okudum evet çooooooooook dogru soyluyorlar 2021-04-14

arda akbas tek kelimeyle bayıldıııııııııııııııııımmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm 2021-04-14

BİLGİLİTEYZE ben bir hoca olarak bayıldım herkese onerırım muhtesem bir sey cocuklara anlatırken artık hep yararlanmak iistiyorum 2021-04-09

Yazılan 4 yorum görüntüleniyor

Turizm Haftası örnek konuşma metni