Eğitim Sitesi

Turizm Haftası İle İlgili Genel Bilgiler

Turizm Haftası İle İlgili Genel Bilgiler

Türkiye'miz doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle dünyanın önemli turizm merkezlerinden biridir. Ülkemizin bu güzelliklerden dolayı yıllardır iç ve dış turizm için çok önemli duraklardan biri haline gelmiştir.


Son yıllarda artan tanıtım çabaları; spor ve sanatta sergilenen üstün başarılar ülkemizin tanıtılmasında önemli roller oynamıştır. Turizm, eğlenmek, dinlenmek, alışveriş yapmak veya öğrenmek gibi amaçlarla düzenlenen gezilere verilen genel bir isimdir. Turist ise bu gezilere kişisel ve grup olarak katılan kimseleri adlandırmak için kullanılır.


Turizm bütün dünyada üzerinde önemle durulan bir konudur, Çünkü turist, gezi için gittiği ülkeye "döviz" bırakır. Bu döviz o ülkenin ekonomik gücünü arttırır. O ülkede üretilmeyen tıbbı araç gereçler, ilaçlar, makine veya petrol ürünlerini satın almak için döviz kullanılacaktır. Bu sıraladıklarımız turizmin ekonomik getirileridir.


Turizm olgusuna bir de turist açısından bakmak gerekir. Turist, geziye çıkarken hangi istek ve amacı taşıyorsa onu bulabileceği bir ülkeye gidecektir. Fakat bunu yaparken rahat etmeyi, eğlenmeyi, öğrenmeyi ve yaşantısına zenginlikler katmayı da isteyecektir. Kuzey Yarımkürede Asya ve Avrupa kıtalarının eşiğinde, eşsiz doğası ve zengin medeniyet kalıntılarıyla Türkiye adeta bir turizm yıldızıdır. Dünyanın hemen her yerindeki gezginler için çok cazip olanaklara sahiptir.


Turizm kavramı birçok amacı birleştirdiği için çok geniş bir etkinlik yelpazesine sahiptir. Örneğin iç turizm, yerli halkın yaşadığı bölgeden kalkıp yurdunun görmediği yerlerine yaptığı gezilerdir. Bu açıdan bakıldığında turizm, bir ülkenin kendi yurttaşları arasında duygusal ve kültürel bağları güçlendirerek milli bütünlüğe hizmet eder.


Gezerek ulaşılan bilgi, deneyim ve izlenimlerin kişisel gelişime katkılarından da söz edebiliriz. Tanıyacağımız her insan, hayata, evrene, kendimize bakış açımıza yepyeni pencereler açacaktır. O halde bir ulusun turizme yaklaşımı ne denli çeşitli ve zenginse elde edeceği maddi - manevi kar da o kadar büyüktür.


Turizm, kalkınmanın önemli anahtarlarından biri olduğu çok sık vurgulanan bir olgu olmasına rağmen bu konuda henüz yeterli bilinç düzeyine erişilememiştir. Turizmin mevsimlik bir çıkar sağlama zamanı gibi algılanması, fırsatçı eğilimler ülkemiz turizmine hala büyük zararlar vermektedir. "Bir memnun turist, bin turist yollar." ilkesini özümseyememiş işletmelerin, maliyetin az olmasına aldanıp niteliksiz elemanları istihdam etmesi, ülkemizin turist üzerinde bırakmak istediği izlenimi baltalamaktadır.


İşte bu gerçekler 15-22 Nisan tarihlerini Turizm Haftası olarak kutlamayı gerektirmiştir. Turizm Haftası'nda okullardaki etkinliklerle, şehirlerde düzenlenen tanıtım faaliyetleriyle veya medya kuruluşlarının katkılarıyla ülkemizin turizm gücünün artırılması için uğraşılır.


Kültür ve Turizm Bakanlığı, yurt ve dünya çapında düzenlediği etkinliklerle Anadolu'nun kültür zenginliğini, doğal güzelliklerini tanıtmaya çalışmaktadır. Ülkemizin milli, manevi, tarihi, kültürel, sanatsal ve turistik değerlerinin yurt içi ve yurt dışında tanıtımını yapmak, yaptırmak, bu amaçla yurt içinde, yurt dışında yapılacak çeşitli tanıtım etkinlikleri yapan kuruluşlarla işbirliği yaparak tanıtım çalışmalarının en etkin hale getirilmesini sağlamak Kültür ve Turizm Bakanlığının görevleri arasında yer almaktadır.

10458 kez okundu addbelirligünvehaftalar.com

tag Türkiye Turizm Turizm Haftası Turist Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu milli manevi tarihi kültürel sanatsal turistik Türkiye

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Turizm Haftası İle İlgili Genel Bilgiler Hakkında Yorum Yazın...

  

Turizm Haftası İle İlgili Genel Bilgiler Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Turizm Haftası İle İlgili Genel Bilgiler