Eğitim Sitesi

Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi

Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi

Kara, hava, deniz taşıtları ile yayaların kendilerine özgü yollarda gidip gelmesi olayına trafik denir.


Trafik sorunlarını çözümlemek amacıyla birçok Avrupa ülkesi aralarında anlaşarak bir konsey kurdu. Bu konseye Türkiye de üyedir. Merkezi Fransa'nın başkenti Paris'te olan bu konseyin üyeleri, zaman zaman toplanarak trafik sorunlarını görüşürler. Bu konsey, mayıs ayının ilk cumartesi günü ile başlayan haftayı "Uluslararası Karayolu Güven Haftası" olarak kabul etmiştir.


Ülkemizde de trafik kazalarının önlenmesi yolunda çaba gösteren kuruluşlarca, aynı hafta "Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası" olarak kabul edilmiştir. Bu hafta süresince; iletişim araçları aracılığı ile trafik kazalarının önlenmesi için halka trafik kuralları anlatılır. Trafik kurallarına uyulması gereği belirtilir. Okullarda öğrencilere trafik bilgileri için seminerler düzenlenir.


Hepimizin bildiği gibi tekerleğin bulunması uygarlık tarihinde önemli bir olay olarak tarihe geçmiştir. Yüklerini kendileri taşıyan, hayvanlara taşıtan insanoğlu tekerleğin bulunması ile taşıt araçları yaptılar. Uzun süren çalışmalar, araştırmalar sonucu buharı bulan, motor gücünden yararlanmayı öğrenen insanlar bu buluşlarını taşıtlara uyguladılar. Önce kara taşıtlarının, sonra deniz ve hava taşıtlarının sayıları çoğaldı, hızları arttı. Bu araçlara sahip olan insanlar kentlerde ve kentler arasında araçlarını kullanmaya başladılar. Trafiği düzene koymak için kurallar belirlendi. Sürücülerin ve yayaların uymaları gereken bu kurallara trafik kuralları denir. Trafik kuralları uzun araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır.


Elbette ki deniz ve hava taşıtlarının gidiş gelişlerini düzenleyen deniz ve hava trafiği kuralları da vardır. Ancak bizi en çok ilgilendiren, her an karşılaştığımız kara trafiğidir. Kara trafiğini düzenleyen işaret ve levhalara dikkat etmemiz ve uymamız hem kendi güvenliğimiz için hem de çevremizdeki insanların güvenliği için çok önemlidir.


Her gün yakın çevremizde karşılaştığımız, gazetelerde okuduğumuz; radyoda dinlediğimiz, televizyonda izlediğimiz trafik kazaları; alkolden, uykusuzluktan, dikkatsizlikten, kendine fazla güvenmekten ve trafik kurallarına uymamanın meydana getirdiği sonuçlardır. İnsan yaşamı bakımından trafik, taşıtların icadından bu yana çağımızın en önemli sorunudur. Büyük kentlerde günün her saatinde taşıtlarla karşılaşırız. Ülkemizde trafik kazalarında birçok ölümler ve sakatlıklar yaşanmaktadır.


Bu nedenle Trafik Haftası'nda, özellikle ilkokullarda, öğrencilere trafik kuralları öğretilir. Yürürken, karşıdan karşıya geçerken, araç kullanırken tüm trafik kurallarına uyalım, uymayanları uyaralım.

7207 kez okundu addDersimiz.com

tag Trafik Haftası trafik trafik kuralları Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi ile ilgili Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası Trafik Güvenliği ve Eğitim Haftası Uluslararası Karayolu Güven Haftası

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Trafik ve İlk Yardım Haftası Hakkına Genel Bilgi