Eğitim Sitesi

Sen Mustafa Kemal Olduğunda

Sen Mustafa Kemal Olduğunda

 SEN MUSTAFA KEMAL OLDUĞUNDA

             İşgal edilmiş her yanı vatanımın,  karalar bağlanmış yurdumun bahtsız kaderine. Ocaklar tütmez olmuş, kazanlar kaynamaz, bebeler babasız. Anadolu inim inim inlerken yoksulluğun, savaşın pençesinde, yoksulluğa teslim olmuş da düşmana teslim olmamış. Garipliğin, yokluğun büktüğü boyunları, düşman bükememiş. Düşmanın mermisine,topuna yumruğunu indiren bu millet yıkmış ta bütün korku duvarlarını, yıkılmamış ihanetin karşısında.

Pusu, tuzak, ihanet yıkılır da Mustafa kemaller yıkılmaz bu memlekette.

             Aç, susuz ekmeksiz yaşarım da hürriyetsiz asla diyen bir millet düşmüş sarı saçlı bir kumandanın peşine. Mustafa Kemal Paşa derler yiğit mi yiğit, gözleri sonsuz bir deniz kadar maviyse saçları o kadar sarıydı gün değdiğinde. Başı Kocatepe kadar dik, gönlü Afyon Ovası kadar engindi. Yıkılan hayallere, kaybolan düşlere açıldı suların aydınlığında, Karadeniz kadar hırçındı. Dalga dalgaydı yüreği. Düşler, umut taşıyordu Samsun açıklarına.Her bir umudun, umutsuzluk içinde.

Gün olur umutlar, özlemler, düşler tükenir de Mustafa Kemaller tükenmez bu memlekette.

Razı olur mu bu millet kendi kaderine, ne mümkün, millet kurmuştu ordusunu yoktan var ederek, üzüntüsü dağlar kadar heybetli, azmi daha da bir yüksek. Herkes haksızlığa karşı bir Köroğlu kavga yerinde.Bu kavga Anadolu'nun var oluş yok oluş kavgası, bu kavga namus kavgasıdır. Yenilir mi Mustafa kemalin ordusu? Her bir yürek o, her bir yürekte o, tarihe sığmayan şanlı zaferde o.

İngilizler, Fransızlar, Yunanlar yenilir de Mustafa Kemaller yenilmez bu memlekette.

 Barış gelmiş yurdun her köşesine, haklı savaşların ardından. Yürünmüş karanlığın üstüne aydınlık bir güne hasret. Fidanlar gömülmüş toprağın bağrına, gönüller kadar kurak bozkırlarda, sevdalar yeşertilmiş. Durur mu Anadolu'nun yiğit insanı? Toprağa su, tohuma can gerek. Nasırlı eller silah tutmayı bildiği kadar toprağı işlemeyi de bilirdi. Asıl savaş yeni başlıyordu medeniyet yolunda, memleket uğruna.Kalemler sürülmüş namluya kılıçtan keskin. Savaş uygarlık savaşı, insan olma savaşı. Çağın en güçlü ordusu yenilir de sen yenilmezsin Mustafa Kemal olduğunda.

Top, tüfek, silah kaybeder de Mustafa Kemaller kaybetmez bu memlekette.

            Nakış nakış yüreğimize işliyoruz adını. Usta, mermere kazıyor; şair şiire yazıyor. Toprağa gömülen ölür de yüreğe gömülen yaşarmış. Biz seni yüreğimize gömdük. Bir Mustafa Kemal taşıyoruz içimizde her zaman,  yılmak bilmeyen, yorulmak bilmeyen, en zor mücadelelerde yenilmek bilmeyen. Tarihe gömüyoruz sığmıyorsun, çıkıp geliyorsun ta derinlerden. Yeni zaferler müjdeliyorsun en karamsar günlerin ardından. Öyle derine gömmüşüz ki kimse söküp çıkaramaz yerinden.

Et, tırnaktan sökülür de Mustafa Kemaller sökülmez bu yüreklerden.

            MEHMET ZOR   

                                              Kışla Mehmet Ali Alpaydın Ortaokulu

                                                                                                                       Hatay-İskenderun

addMehmet ZOR

tag Mustafa Kemal 10 Kasımla ilgili yazı Samsun Kocatepe belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Sen Mustafa Kemal Olduğunda Hakkında Yorum Yazın...

  

Sen Mustafa Kemal Olduğunda Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Sen Mustafa Kemal Olduğunda