Eğitim Sitesi

Örste Çekiçle Demir Dövmek

Örste Çekiçle Demir Dövmek

örs çekiçÖrste Çekiçle Demir Dövmek

Ergenekon'dan Çıkışın Simgesi

Örste demir dövmek, Türklerin Ergenekon'dan çıkışını simgeler.Destana göre tam dört yüzyıl etrafı yüksek dağlarla çevrili gizli bir yurt olan Ergenekon'da yaşayan Türk ulusunun nüfusunun gittikçe artması üzerine en eski yurtları olan Turan'a tekrar kavuşmayı çok isterler.Bir kurdun yol göstermesi ve bir demirci ustasının dağda demir madeni bulunan tarafta ocak yakıp örs kurması ve çekici örse vurup taşları parçalamasını simgeler. Türkler, demiri eritip Bozkurt önderliğinde Ergenekon'dan çıkarak tüm dünyaya tekrar yayılmaya başlarlar.

         Türkler , o gün çok sevinmişlerdi.Tekrar eski yurtlarına kavuştukları o günü "Yeni Gün" yani nevruz adıyla bir milli bayram olarak kabul ettiler ve her yıl bu töreni tekrarladılar.

 

 

YUMURTA TOKUŞTURMA

Türklerin Orta Asyadan beri getirdiği ve  halen devam ettirdiğimiz bir eğlence çeşididir. Nevruzla ilgili olarak yanı yeni günün, baharın gelişini kutlamayla ilgili olarak yapılan birçok hazırlık, oyun ve eğlence çeşidinden sadece biridir.

 

İki kişi arasında yapılır pişmiş yumurta avuç içine alınarak karşıdaki kişinin yumurtası kırılmaya çalışılır. Oyunda Yenilen yumurtasını diğerine verir.

 

addSüheyla Topallı

tag Örste Çekiçle Demir Dövmek belirli günler ve haftalar gelenekler ve açıklaması Süheyla Topallı YUMURTA TOKUŞTURMA Türkler Ergenekon

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Örste Çekiçle Demir Dövmek Hakkında Yorum Yazın...

  

Örste Çekiçle Demir Dövmek Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Örste Çekiçle Demir Dövmek