Eğitim Sitesi

Mescit Ve Camilere Hürmet

Mescit Ve Camilere Hürmet

MESCİT VE CAMİLERE HÜRMET
Mescit secde edilen yer demektir. İslâm mabetlerine mescit, büyüklerine câmî denilir. Mescitler Allâhü Teâlâ'ya ibadet için yapılmıştır. Bu cihetle her mescidin büyük bir şeref ve fazîleti vardır. Bu şerefe işaret için her mescide 'Beytullah' Allâh'ın evi denilir. Binaenaleyh mescitlere hürmet edilir. Bir mescid binası yıkılmış olsa da arsası kıyamete kadar mescittir. Mescitlere hürmetsizlik, haksızlık, Allâhü Teâlâ'nın hukukuna riâyetsizlik demektir ki mesuliyeti pek büyüktür.
Mescitlerin içerisi gibi, semaya kadar bütün üst tarafı da mescit hükmündedir.
Mescitlerin en fazîletlisi, evvela Mescid-i Haram, yani Ka'be-i Muazzama ile çevresindeki mescit sahası,

Sonra Medine-i Münevvere'deki Mescid-i Nebevî, sonra Beytü'l-makdis; Mescid-i Aksa, sonra Kuba Mescidi'dir. Sonra en eski olan, daha sonra da en büyük olan mescittir.
Mescitlere abdestli olarak, sağ ayak ile girmeli ve derhal Resulü Ekrem Efendimiz'e salât ve selâmda bulunmalı "Allâhümmeftah aleynâ ebvâbe rahmetike" diye duâ etmeli, kerahet vakti değil ise mescide hürmet için iki rek'at tahiyyetü'l-mescid namazı kılmalıdır. Mescitten çıkarken de evvela sol ayağı dışarı atmalı ve "Allâhümmeftah aleynâ ebvâbe fadlike" diye duada bulunmalıdır.
Mescitlere laubali bir şekilde girilmez. Mescitlerde gelişigüzel oturulmaz. Bir zaruret bulunmadıkça dizler dikilmez veya ayaklar uzatılmaz. Yine sergiler üzerine kirli, ıslak ayaklarla basılmaz. Mescitlerin temizliğini ihlal eden şeyler yapılmamalıdır. Bilakis herkes mescitlere halince en temiz ve en güzel elbiselerini giyinerek gitmeli, cemaati nefret ettirecek hallerden kaçınmalıdır. Cep telefonunu kapatmalı veya sessize almalıdır.
Mescitlerde yüksek sesle konuşmak mekruhtur. Gürültü yapmak, lüzumsuz yere dünyevi sözlerle konuşmak caiz değildir. Mescitteki lakırdılar, ateşin odunları yakıp bitirdiği gibi hasenatı; iyilikleri yer bitirir. 

Fazilet Yayıncılık

5374 kez okundu addDersimiz.com

tag Mescitler secde edilen yer Mescit Ve Camilere Hürmet belirli gün ve haftalar camiiler haftası kaynakları Fazilet Yayıncılık

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Mescit Ve Camilere Hürmet Hakkında Yorum Yazın...

  

Mescit Ve Camilere Hürmet Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Mescit Ve Camilere Hürmet