Eğitim Sitesi

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım) Genel Bilgi

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım) Genel Bilgi

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım)

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen lösemi; kandaki alyuvarların aşırı derecede çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Kanın vücutta esas yapım yeri olan kemik iliğimizdeki ana hücrelerde oluşan şifre değişikliği ile blast adı verilen olgun olmayan kan hücrelerinde artış meydana gelmesi sonucunda bu hücreler vücutta hızla yayılarak kemik iliğini, lenf bezlerini, karaciğeri, beyin, dalak ve merkezi sinir sistemini tutmaktadır. Çocukluk çağında görülen kanser türlerinden en yaygın olanı lösemidir ve kanser vakalarının %35'ini lösemi oluşturur. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında 1200 - 1500 lösemi vakasına rastlanır. Löseminin nedenleri günümüzde henüz tam olarak aydınlatılamamıştır. Teknolojik gelişmeler ışığında yapılan çalışmalar sonucunda löseminin nedenleri arasında şunlar sayılabilir: Radyasyon, genetik yatkınlıklar, böcek ilaçları gibi kimyasal maddeler, bazı hastalıklar...

Lösemi her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde daha sık rastlanılır bu amansız hastalığa. Çocukluk döneminde yaşanan löseminin belirtileri şunlardır:

Ateş

Burun ve diş eti kanamaları

Bacaklarda kemik ağrıları

Kansızlık

İştahsızlık

Kilo kaybı

Ciltte meydana gelen morarmalar...

Bu belirtiler sonucunda yapılan kemik iliği, kan, hücre tipini belirleme ve genetik tetkikler sonucunda kesin tanı konulabilir. Tedavi sürecine hastanın genel durumunu düzelterek başlanır. Tedavi sürecinde hastaların morallerinin yüksek tutulması da oldukça önemlidir. Çünkü lösemi hastaları kemoterapi(kimyasal tedavi) tedavisi görürler ve için vücutlarındaki zararlı hücrelerin yanı sıra bu tedaviden yararlı hücreler de olumsuz etkilenir. Bu tedaviyi gören hastalarda saç dökülmesi, ağızda ve bağırsakta yaralar açılması ve halsizlik gibi yan etkiler görülür. Bu etkiler de ister istemez lösemi hastalarında moral bo­zukluna yol açar. Bu nedenle hastaların ve ailelerinin hastalık hakkında bilgilendirilmesi löseminin umutsuz bir hastalık olduğu değil aksine iyi bir tedavi ve moral desteği ile %85'lere varan oranda iyileşmenin sağlan­dığı izah edilmelidir. Lösemi hastalarının bağışıklık sis­temi normal sağlıklı insanlarınkine göre daha zayıf olduğu için en ufak bir mikrop veya hastalık dahi bütün vücuda yayılarak ağır ateşli hastalıklara neden olmak­tadır. Bu nedenle lösemi hastaları etraflarındaki insan­lardan, havadan, sudan mikrop kapmamak ve korun­mak için maske takmaktadırlar.

6043 kez okundu addDersimiz.com

tag Lösemi Lösemili Çocuklar Haftası 2-8 Kasım Genel Bilgi kan kanseri löseminin belirtileri löseminin nedenleri

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım) Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım) Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

ESMAGÜL Çok sevdim ben.Bence çok güzel. 2015-11-06

Yazılan 1 yorum görüntüleniyor

Lösemili Çocuklar Haftası (2-8 Kasım) Genel Bilgi