Eğitim Sitesi

Kutsal Mesleğe Yolculuk

Kutsal Mesleğe Yolculuk

KUTSAL MESLEĞE YOLCULUK


     Çocukluk aşkıdır öğretmen olmak. İş sahibi olmaya değil, öğretmen olmaya adarsınız kendinizi. Bunun için okur, bunun için çabalarsınız. Üniversite sınavında dahi öğretmenlik bölümündedir hep kalbiniz. Çünkü minik kalplere dokunmaktır hedefiniz. 


     Ve yıllar su gibi akıp geçmiştir. Artık üniversitede son senenizdir. Yaz tatilinden başlarsınız çalışmaya, konu eksiklerini tamamlamaya. Programlar yaparsınız. En güzel kitap hangisi, en iyi yayın hangisi diye kafa yorarsınız. Danışmadığınız kimse kalmaz. Sonunda her şey tamamdır. Her gününü 5-6 saatlik uykuyla geçirmeye hazırsınızdır. Arkadaşlarınızla görüşmeleri azaltmaya, telefonu elinize bile almamaya, yurttaki odanıza sadece yatmaya gitmeye razısınızdır. En az bir sene, kütüphanede dirsek çürüteceksinizdir. Ve öyle de olur. Bazen telefon konuşması uzadı diye, çay alırken oyalandım diye bile vicdan azabı çekersiniz. Emektir bunun adı. Amaçlanan şey vatan sevgisi ve öğretmenlik hasretidir. Yeni nesil sizlerin eseri olacaktır. İşte bu düsturla çalışırsınız. Gece gündüz sizi bekleyen öğrencilerinize kavuşmak için çalışırsınız, vazgeçmezsiniz. Sonra?


     Sonra gerekli puanı alır, tercihlerinizi yaparsınız. Hangi okul türü, hangi il, hangi ilçe? Bu tür sorular dolaşır aile meclisinde. Öğretmenliğe adım atıldığını hissettiren sorulardır bunlar. Tatlı bir telaştır. Tercihlerinizi gönderip sonuçlar açıklanacağında bilgisayarın başından kalkamazsınız. Çünkü artık emeklerinizin karşılığını alma vaktidir. Atama yazısını gördüğünüzde hangi okul, hangi il, hangi ilçe önemi yoktur. Memleketin her noktasında, her öğrenciye bilgi dokunuşları yapmaya çoktan hazırsınızdır. Artık bir öğretmensinizdir ve bu kutsal yolculuğa ilk adımı atmışsınızdır.


     Yeni bir il, yeni bir kültür… Sanırım öğretmenliğin en güzel taraflarından birisi daha: Öğretirken öğrenmek… Yeni kültürle, yeni insanlarla ve geleceği inşa edecek öğrencilerinizle tanışmak…


     Sınıfa ilk girdiğinizde kalbinizdeki öğretmenlik tırtılı artık kelebeğe dönüşmüştür. Uçuşur durur sınıfın dört duvarı arasında, ilk öğrencilerinizin gözlerine, kulaklarına oradan kalplerine konar o rengarenk kelebek. Yepyeni renkler vermek için öğrencilerinize… Onlara yol göstermek, ilmin aydınlatıcı ışığını tutmak isteği heyecanlandırır sizi. Yıllarca öğrenmek için oturduğunuz sıraların karşısına artık öğretmek için çıkmışsınızdır.  Ve asıl yemini o anda verirsiniz: geçmişin öğreticisi, geleceğin kurucusu olacağım diye.
Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi: ‘‘Eserinin üzerinde imzası olmayan yegâne sanatkâr öğretmendir.”  Daha nice imzasız eserler yetiştirmeye… 


     Tüm öğretmen arkadaşlarımızın öğretmenler gününü kutluyor, başta büyük önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve ebediyete intikal etmiş tüm öğretmenlerimizi saygı ile anıyorum. Saygılarımla.

3346 kez okundu addAnonim

tag Kutsal Mesleğe Yolculuk öğretmenler günü 24 kasım öğretmenler günü öğretmenler günü konuşması

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Kutsal Mesleğe Yolculuk Hakkında Yorum Yazın...

  

Kutsal Mesleğe Yolculuk Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Kutsal Mesleğe Yolculuk