Eğitim Sitesi

İstiklal Marşı'nı Dinlerken...

İstiklal Marşı'nı Dinlerken...

İSTİKLAL MARŞI'NI DİNLERKEN…

 

M.NİHAT MALKOÇ

 

            Bağımsız her ülkenin belli başlı sembolleri vardır. Bunlar o ülke için derin manalar taşır. Bayrak ve millî marş bunlardan sadece ikisidir. Ülkemizin sembollerinin başta geleni şüphesiz ki Akif'in kaleme aldığı İstiklal Marşı'dır. O, tarihe gömülmek istenen şanlı bir milletin diriliş destanıdır. İstiklal Marşı'nı değerlendirirken marşın yazıldığı dönemi dikkate almak lazımdır. Aksi takdirde bu marş, hamasî ifadelerden ibaret epik bir şiir olmaktan öteye gitmez. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 12 Mart 1921 tarihinde dört defa ayakta dinlendikten sonra millî marş olarak kabul edilen İstiklâl Marşı, milletimizin inanç destanıdır. "İstiklal Marşı'nı Dinlerken!..." adlı şiirimde, bu marşla ilgili olarak şunları yazmışım:

 

"Canları siper ettik, durduk düşmana karşı

 Kız kızan, genç ihtiyar söyler İstiklal Marşı

'Korkma' diye başlayıp, biter 'İstiklal' ile

 Akif'in kaleminde bu millet gelir dile

 Bu marş söylendiğinde inliyor yüce dağlar

 Ses veriyor rüzgârlar, dinliyor yüce dağlar"

 

Millî azmi ve inancı besleyen İstiklal Marşı, tüylerimizi diken diken etmeye yetecek bir millî ve manevî ruha sahiptir. Zira o, sıradan bir kahramanlık şiiri değildir. Cumhuriyetin ilanından iki yıl evvel yazılmış olmasına rağmen bu marşta Cumhuriyetin müjdesi vardır. Akif, bu marşı yazarken geleceğin ufkunda Cumhuriyeti görebilmiş basiretli bir aydındır. Bu marşla ilgili duygularımı "İstiklal Marşı'nı Dinlerken!..." adlı şiirimde şöyle sıralamışım:

 

"Marşların en güzeli, her dizesi bir destan

  Şehitleri andıkça gözler nemlenir yastan

  Bu marş kalemle değil, imanla yazılmıştır

  Yurda göz dikenlerin mezarı kazılmıştır

  Akif'in mısraları titretir gönülleri

  Rengini kandan alır bu toprağın gülleri

  Barış ve dostluk varken kan akıtmak ne diye?...

  Bu marş Mehmet Akif'ten milletine hediye"

 

  Abideler sadece tunçtan ve mermerden yapılmaz. Bazı abideler vardır ki kelimelerin gözyaşıyla yoğrulmasıyla, dilden yapılmışlardır. İşte o abidelerin başında İstiklal Marşı gelmektedir. Zira bu marş yazıldığında Anadolu'nun birçok şehri düşmanlar tarafından işgal edilmişti. Fakat bu durum Mehmet Akif'in istiklal inancını sekteye uğrat(a)mamıştı. Marşın ilk dizesindeki "Korkma! Sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak!" ifadesi onun azminin, kararlılığının ve cesaretinin dille inşa edilmiş abidevî ifadesidir.  Bu millet Hakk'tan manevî güç alıyordu. Bunun içindir ki  "Hakkıdır, Hakk'a tapan, milletimin, istiklâl"… Sözün bu noktasında "İstiklal Marşı'nı Dinlerken" şiirimden aldığım bir bölümü sizinle paylaşacağım:

 

"Bu marşta dile gelir halkın ve Hakk'ın sesi

 Vicdanda akis bulur hakikatin nefesi

 'Hürriyet' diye atar kalbimiz her vuruşta

 Şanlı millet marşını dinler esas duruşta

 Türk'ün yiğitliğine şahit oldu arz ve arş…

 Gönderden inmez bayrak, dillerden düşmez bu marş

 Merkepler anırdıkça doru at kalksın şaha!...

 Rabbim bu millete marş, yazdırmasın bir daha!..."

 

Bu yıl İstiklal Marşımızın TBMM tarafından kabulünün 90. şeref yılını kutluyoruz. Umarım ki bu sene İstiklal Marşı'nı hakkıyla idrak eder, derin manasını milletçe anlarız. Allah bizlere bir daha o acı günleri göstermesin. Yazımı Mehmet Akif 'in şu anlamlı sözüyle noktalamak istiyorum: "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın"(Âmin)

addM.NİHAT MALKOÇ

tag İstiklal Marşı İstiklal Marşı’nı Dinlerken... M.NİHAT MALKOÇ İstiklal marşını kabulü Mehmet Akif Ersoy'u anma günü belirli gün ve haftalar Mehmet Akif

Yeni Eklenen Bilgiler

İçerik Hakkında Yorum Yazın...

  

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

İstiklal Marşı'nı Dinlerken...