Eğitim Sitesi

İstanbul'un Fethi Ancak Bu Kadar Gerçekçi Anlatılabilir.

İstanbul'un Fethi Ancak Bu Kadar Gerçekçi Anlatılabilir.

1453 panorama İstanbulİstanbul'un fethi bugüne kadar sayısız konferansta konuşuldu, birçok ressama kaynak oldu. Fakat İstanbul için böylesine önemli bir çalışma bugüne kadar hiç yapılmadı.


Fethi böylesine gerçekçi anlatan, içeri girdiğiniz zaman kendinizi savaşın tam ortasında hissetmenizi sağlayacak böyle bir müze, bırakın Türkiye'de dünyada bile eşi benzerei yok. Panoramik 1453 Fetih Müzesi görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Fatih'in İstanbul'u fethettiği 29 Mayıs 1453 sabahının canlandırıldığı dünyanın en büyük kubbe içi resminin baskısının bulunduğu Müze tam panoramik olduğundan dikkatinizi çeken ilk şey gökyüzü. Fethin saati 10.30'daki güneş ışıklarını birebir yansıtan gökyüzünde bir de sır saklı. Bulutlara baktığınızda yüzünü İstanbul'a dönmüş bir Fatih Sultan Mehmet portresi görüyorsunuz. Müzede yer alan karelerin hepsi anın dondurulması sonucu ortaya çıkmış. Resimlerin işlendiği plakaların yan yana dizilişinden oluşan müzede solunuza bakınca Edirnekapı'daki surları, karşıya bakınca Topkapı surlarını yani Konstantinopolis'e ilk Türk askerinin girdiği kapıyı ve sağınıza dönünce Silivrikapı'daki surları görüyorsunuz.

Zaman tünelinden 554 yıl geriye gidip İstanbul'un Fethinin başladığı 29 Mayıs sabahını yaşamak ister misiniz? Yıkılan surlardan İstanbul'a giren Fatih'in ordusuna eşlik etmeyi Bizans ve Osmanlı askerlerinin çınlayan kılıç şakırtılarına gümbürdeyen top seslerine atılan savaş naralarına yükselen tekbirlere ve mehter marşlarına tanıklık etmeyi?.. Yani fethi seyretmeyi?.. İstanbul'un fethini anlatan panoramik fetih müzesine giden ziyaretçiler fethin dondurulmuş bir anını büyük bir gerçeklik duygusu içinde seyredip adeta fethi yaşıyormuş hissine kapılıyor.

Özel Yaşar Cimilli Coşkun 6.sınıf öğrencilerimiz ile 03 ve 04 Martta Panoramik 1453 Fetih Müzesi gezilerek eğitimde yaşayarak, görerek öğrenme adına önemli bir faaliyet yaptık. Ve kalıcı bir öğrenme gerçekleştirdik.

Anlatmakla bitmeyen bu müzeyi herkesin bir an önce ziyaret edip görmesini tavsiye ediyoruz

Eşref ÖZATAŞ
Sosyal Bilgiler Zümre Başkanı

16559 kez okundu addÖğrenci

tag İstanbul’un Fethi Fatih Sultan Mehmet 1453 Fetih Müzesi belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

İstanbul'un Fethi Ancak Bu Kadar Gerçekçi Anlatılabilir. Hakkında Yorum Yazın...

  

İstanbul'un Fethi Ancak Bu Kadar Gerçekçi Anlatılabilir. Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

İstanbul'un Fethi Ancak Bu Kadar Gerçekçi Anlatılabilir.