Eğitim Sitesi

Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi

Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi

Mart ayının ilk haftası kutlanan Girişimcilik Haftası'nın çok önemli bir amacı vardır: Yenilikçi, üretken fikir ve çabaları öne çıkararak genç kuşağı girişimciliğe özendirmek ve ülkemizin ihtiyacı olan güçlü ekonomiyi genç girişimcilerin katılımıyla sağlamlaştırmak.


Bu haftada iş dünyasının önde gelen isimleri, onların yaşam öyküleri, ekonomik ve kültürel zenginliğimi-ze katkıları gündeme getirilir. Yaşadığımız yüzyıl girişimcilik ve yenilikçilik kavramları üzerine inşa edilmiştir. Bir ülkenin gençliği o ülkenin geleceğini omuzlama görevini ancak bu iki kavramı özümseyebildiği ölçüde gerçekleştirebilir. O halde şunu kolaylıkla söyleyebiliriz ki ekonomimizin ihtiyaç duyduğu dinç girişimci ruhtan gençleri ne kadar haberdar edebilirseniz  zenginliğimiz o kadar artacaktır.


Girişimcilik, cesaret ve bilgi ile donatılmış bireylerin bir özelliğidir. İlkokul çağlarından itibaren çocuklarımızın bu donanımla yetiştirilmesi çok değil birkaç on yıl sonra kalkınma, yaşam standardının artması biçiminde ülkemize geri dönecektir.


Eğitimini tamamlayıp gereksinimleri kazanarak karşılamaya başlamış bir genç bireyi iki seçenek bekliyor: Ya başkalarınca kurulmuş işlerde çalışmaya başlayacak ve emeğiyle geçinecek ya da kendi iş yerini kurarak yeni çalışma alanları oluşturacak. İlk seçenek girişimcilikten yoksunluk anlamına geliyor. İkinci seçenek ise ilkokuldan itibaren cesaret ve bilgi ile donatılmış, yeni fikirlerin ardında gitme kararlılığı aşılanmış bir bireyin harcıdır. Kalkınmış ülkelerin gelişim grafiğinde en zirve noktalara girişimci gençler tarafından çıkılmıştır.


İnternet ortamının hayranlık veren zenginliğinden pay alan ve bir arama motoru tasarlayarak hem kendisini hem de ülkesini kalkındıran kişiler hala hayattadır. Yani bunlar çok zaman önce yaşamış efsanevi kişilikler değildir. O halde fırsat verildiğinde atılımlarla yepyeni iş kolları, kazanç alanları üretmemiz mümkündür.


Kaplumbağaların nasıl ilerlediğini bir düşünün. Başlarını kabuklarından çıkarırlar ve risk alabildikleri ölçüde yol alırlar.


Girişimciliği erken kavrayan ve benimseyen yeni bir kuşak tez zamanda yetiştirilmeli ve ülkemize. kazandırılmalıdır. Burada altını çizmeye çalıştığımız fikirler Çok uzak hayaller gibi algılanmasın lütfen. Avrupalılar girişimciliğe özendirmenin yollarını proje konusu olarak ele almış ve üzerinde çalışmaya çoktan başlamışlardır.


Ülkemizde de Girişimcilik Haftası kapsamında birçok etkinlik düzenlenebilir. Televizyonlarda genç ve başarılı iş adamlarının konuk edildiği programlar yapılabilir, gazete ve dergiler yarışmalar düzenleyebilir, dernekler halka açık seminerler, paneller, konferanslar hazırlayabilir. Bunlar öneriler ilk çırpıda akla gelenlerdir elbette. Zamanla yaygınlaşıp arttırılabilir.


Girişimcilikten bahsedip özgüvene değinmemek olmaz. Kendi gücüne, zekâsına, hayallerine güvenen her girişimci giderek küreselleşen dünyamızda yurttaşlarına yepyeni iş ve geçim olanağı sağlayacaktır. Tüm bunların bir hayal olmaktan çıkartılıp hayata taşınması ilkokul çağında edinilen özgüven, cesaret ve bilgisel donanıma bağlıdır.

5666 kez okundu addbelirligünvehaftalar.com

tag girişimcilik Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi belirli günler

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Girişimcilik Haftası Hakkında Genel Bilgi