Eğitim Sitesi

Gaziler'den selam

Gaziler'den selam

Bilindiği gibi, Muharip Gazi, harbe katılıp da, harpten sağ olarak dönen savaşmış kahramanlardır.
Gazilik unvanı devlet tarafından verilir. En büyük Gazi, bu unvanı 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin kararı ile alan vatanın kurtarıcısı ve kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'tür. 2002 senesinde çıkartılan yasa ile 19 Eylül günü Gaziler günü olarak kabul edilmiştir. Pek kısa bir zaman sonra milletçe bu bayramı kutlayacağız.Gaziler bu vatan ve ulus için çarpışmış, bu yüzden de GAZİLİK unvanı ile onurlandırılmışlardır. Gazilik alınıp satılan, devredilen bir unvan olmayıp, ömür boyu taşınılacak bir değerdir.

Biz Gaziler bu unvanı alırken, süngünün ucunda, merminin vızıltısında, torpilin, torpidonun, bombanın dehşetinin içinde bulunduk. Sıkıntılı, korkulu günler geçirdik. Hep vatan dedik. Yüksünmedik. Zaman zaman korku sardı çevremizi. Sonra vatan geldi aklımıza... Korkularımızı sildik. Acı çektik, ulusumuz gözümüzün önüne geldi ve acılarımızı unuttuk. Hep vatan ama hep vatan dedik. "Helal olsun akan ve akacak kanlarımız vatana" dedik.
Kollarımız arasında şehit olan arkadaşlarımızı, astlarımızı, komutanlarımızı kucakladık. Zaman geldi şehitlerin açık gözlerini ellerimizle kapattık. Kefen olduk. "Niye bende yanına gitmedim" diye gözyaşı döktük. Hiç pişmanlık duymadık ve pişmanda değiliz.
Sonunda gazamız mübarek oldu, uğrunda savaştığımız devlet, bizleri unvanların en asil ve en şereflisi ile onurlandırdı; "Siz artık bir ulusal değersiniz, siz Gazisiniz" dedi. Biz Gaziler şimdi bir ulusal değer olmanın gururu içindeyiz. Onurlu ve gururluyuz...
Zaman zaman Gazinin bir ulusal değer olduğunu çekemeyenler, onu küçümseyenler çıkmaktadır. Bunları kadirşinas Türk Milleti ile karıştırmıyor ve biliyoruz ki türk milleti tarih boyunca Gazisine ve şehidine sahip çıkmıştır.
Son zamanlarda Gazilerimize kanunla verilmiş hakların, "Özelleştirme" adı bahane edilerek engellenmesi de ayrı bir olumsuzluk örneği. Ulusal güç ve eğerlerin özelleştirme bahanesiyle kaldırılmak istenmesine en iyi cevabın devletimizce verileceği inancını taşıyoruz.
Kısaca Gazi, devletine saygılı, cumhuriyetimizin en büyük Gazisi Mustafa Kemal Atatürk'ün yaşayan temsilcisi, asil, vakarlı, ahlak ve fazilet sahibi, kendisine sahip çıkan devletine şükran borçlu, devlet düşmanları ile aynı safta olmayan, çevresi ile barışık, gazilik unvanına sarılarak kendisine menfaat sağlamayan, kimseye el açmayan, yalvarmayan, siyasi tercihini gazilik unvanı ile karıştırmayan, Atatürk sevgisi, vatan ve ay yıldızlı bayrak sevgisi ile dolu olan bir ulusal değerdir.

O büyük insan, cumhuriyetin ve devletimizin kurucusu, en büyük Gazi, Atatürk, tam bağımsızlık ilkesine sığınıp, kimseye el açmadan Türkiye Cumhuriyeti'nin saygınlığını tüm dünyaya göstermemiş miydi? Onun zamanındaki bir Türkiye'ye bakalım, birde bugünkü tüm dünyaya elini açmış, ürettiğinden çok tüketen, borçlanan, bu yüzdende halkı daha çok yoksullaşan, borç almak için ulusal onurundan ödünler veren Türkiye'ye bakalım. Biz Gaziler bu durumları izliyor ve çok üzülüyoruz. Bunları düzeltecek ışığı bekliyoruz. Bunu Gazilik uğraşımızda bir karşılık olarak devletimizden ve yetkililerden bekliyoruz.Tüm Gaziler adına sevgi ve saygılarımızı sunarız.

29855 kez okundu adddersimiz.com

tag 19 Eylül 1921 Gaziler Günü belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar önemli günler belirli haftalar Mustafa Kemal Atatürk

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Gaziler'den selam Hakkında Yorum Yazın...

  

Gaziler'den selam Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Gaziler'den selam