Eğitim Sitesi

Dünya kooperatifçilik günüyle ilgili konuşma metni

Dünya kooperatifçilik günüyle ilgili konuşma metni

Mevcut ekonomik düzene uygun ilk kooperatifin kuruluş yıl dönümü olan 21 Aralık tarihi; bireylerin ve ülkelerin kalkınmasında büyük payı olan kooperatifçiliği tanıtmak, yararlarını anlatmak, bireyleri kooperatifçiliğe teşvik etmek amacı ile “Dünya Kooperatifçilik Günü” olarak kabul edilmiştir.

 

Kooperatiflerde asıl amaç kâr değil, iş birliği ve dayanışmadır. Birbirlerine meslek, sanat, toplumsal çıkar bağları olan grupların kendi aralarında kurdukları kuruluşlar olan kooperatifler; verimli çalışmayı, ortaklarının ihtiyaçlarını karşılamayı, emek ve ürünleri değerlendirmeyi amaçlamaktadır.

 

Kooperatifler, “Birlikten kuvvet doğar” sözünün en güzel açıklamasıdır. Ürettikleri malları, sundukları hizmetleri değeri ile satabilme amaç ve gayretinde olan çiftçimizin, esnaf ve sanatkarımızın bu amacına en iyi hizmet eden müesseselerdir kooperatifler.

 

Kooperatifçiliğin; gelişen ve dünyanın en büyük ekonomileri arasında olmayı hedefleyen ülkemiz ekonomisinde önemli bir girişim modeli olmayı başardığını görmekteyiz.


İlimizde de; kooperatifçiliğin dünyadaki ve Türkiye’deki örneklerine uygun olarak gelişme gösterdiğini görüyoruz. Kütahya'mızda, taşıma sektöründe, tarım ve hayvancılıkta, turizmde ve başka sektörlerde kooperatifçiliğin başarılı uygulamalarını görüyoruz. Üretimde, istihdamda, hizmet sektöründe önemli katkılarını görüyoruz. İlimiz kooperatiflerinin sadece kendi ortaklarıyla değil, diğer kooperatiflerle de iş birliği içerisinde olduğunu görüyoruz. Bu birliktelik, kooperatiflerimize güç katarken bizleri de gururlandırmakta, yarınlara umutla bakmamızı sağlamaktadır. Kooperatiflerimizin birlikteliğinin ve başarıların hem ilimizde hem de ülkemizde devamını diliyorum.

 

Bu vesile ile ülkemizde ve ilimizde ortak iş yapma kültürünü benimsemiş ve uygulamaya koymuş olan tüm kooperatifçilerimizin “Dünya Kooperatifçilik Günü”nü kutluyor, tüm kooperatifçilerimize güzel günler diliyorum.

2663 kez okundu addAyhan KAYA

tag Dünya Kooperatifçilik Günü ile ilgili Konuşma Metni Ayhan KAYA

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Dünya kooperatifçilik günüyle ilgili konuşma metni Hakkında Yorum Yazın...

  

Dünya kooperatifçilik günüyle ilgili konuşma metni Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Dünya kooperatifçilik günüyle ilgili konuşma metni