Eğitim Sitesi

Dünya Kitap Günü Hakkında Genel Bilgi

Dünya Kitap Günü Hakkında Genel Bilgi

İspanya'nın Katalonya bölgesinde yüzyıllardır süregelen bir gelenek vardır. Erkekler 23 Nisanda kadınlara gül verirler. Bu geleneğin içeriği, 23 Nisan 1923'ten sonra bölgenin kitapçılarının da katkılarıyla değişir. Kendisine gül verilen kadınlar, gül veren erkeklere incelik olarak kitap armağan etmeye başlarlar. Çeşitli sokak şenlikleriyle kutlanan bugün "Her kitaba bir gül" sloganıyla giderek yaygınlaşır.


UNESCO, bu güzel şenliğin içeriğinden, toplumsal ve kültürel değerinden yola çıkarak 1995 yılında 23 Nisanın Dünya Kitap ve Telif Hakları Günü olarak kutlanması kararını alır. Bu tarih aynı zamanda dünya edebiyatı önemli yazarlarının; William Shakespeare, Inca Garcilaso de la Vega, Josep Pla Maurice Druon, Vladimir Nabakov, Manuel Meija Vallejo ve Halldor Laxness ölüm veya doğum yıl dönümlerine denk gelmektedir.


Bu özel gün ülkemizde ise 2001 yılından beri ulus olarak çoktandır hak ettiğimiz kültürel kalkınmaya hizmet etmesi için çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Dinletiler düzenlenmekte, okuma ve anma faaliyetleri, indirim kampanyaları yapılmakta, fuarlar açılmaktadır. Hastane, hapishane, okul ve köy kütüphanelerine kitap bağışlarıyla toplumumuzun bilgisel ve sanatsal zevklerle arasındaki mesafenin kapanmasına hizmet edilmektedir.


Dünya Kitap Günü'nün, önemli gün ve haftalar içindeki yeri çok önemlidir. Okuma yazma oranlarının artırılıp geliştirilmesi, kitaba okur olarak yaklaşımın çeşitlendirilmesi veya düşünce ve duyguların kitap aracılığıyla yayılması alışkanlığının kökleşmesi ulusların amaçladığı kültürel yatırımlardır. Çünkü kitabı hayatının önemli bir parçası haline getirebilmiş bir yurttaş, gereksinim duyduğu yaşam becerilerini üretebilmek, sorunlarına kalıcı ve etkili çözümler bulmak, toplumsal huzura katkı sağlayabilmek gibi çok değerli meziyetlere sahiptir. Kitap, okuru için çok zengin ve verimli bir düş/düşünce bahçesi olduğu gibi düşlerini, düşüncelerini yayımlamak isteyen biri için de hala en önemli araçtır.


Kitaplar ve kitaplıklar, bir evin ve giderek bir ülkenin kültürel derinliğe ulaşmasına hizmet etmenin en emin yoludur. Dünya Kitap Günü'nün kutlanıp geçilmesi gereken günlerden biri olmadığını, okullarda öğretmen, öğrenci ve velilerle; basılı ve görsel medyada eğitici, özendirici programlarla vurgulanması gerekir. 23 Nisan gününü içine alan hafta, kitapla barışmanın, kitapsız kalamayacak kadar derin bir tanışmanın zamanıdır.

9993 kez okundu addDersimiz.com

tag Dünya Kitap Günü 23 Nisan UNESCO okuma yazma dünya edebiyatı

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Dünya Kitap Günü Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

Dünya Kitap Günü Hakkında Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Dünya Kitap Günü Hakkında Genel Bilgi