Eğitim Sitesi

Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı

Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı

Sayın müdürüm,

Kıymetli öğretmenlerim,

Değerli arkadaşlar,

Türkiye Felsefe Kurumu derneğinin teklifi ve Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu olan UNESCO’nun kabulüyle 2002 yılından itibaren Dünya Felsefe Günü ilan edilmiş ve her yıl Felsefe günü kutlamaları yapılmaya başlanmıştır. Biz de bu çerçevede sizlere felsefenin önemi ve gereği ile ilgili bazı hatırlatmalar yapacak, filozoflardan sözler ve anekdotlar paylaşarak Felsefe gününü sizlerle birlikte kutlayacağız.

 

Dünya Felsefe Günü nedeniyle bazı üniversiteler ve birçok lise çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Bu tür etkinliklerin çoğalmasını ve Felsefenin öneminin daha fazla anlaşılır olmasını temenni ediyoruz.

Felsefe eğitiminin en önemli hedefi, insanlara sistemli düşünce alışkanlığı kazandırmak ve eleştirel düşünebilme becerisi kazandırmaktır.

………………………………………………………. Arkadaşımız  ‘‘Felsefe Nedir?’’ adlı yazısını okuyacaktır.

………………………………………………………. Arkadaşlarımız filozofların felsefeyi nasıl tanımladıklarını paylaşacaklardır.

 

Ünlü filozof Platon, içinde yaşadığımız dünyayı bir yansıma ve gölge olarak görmekte idi. Platon’a göre dünya ve içinde yaşanılanlar bir rüya gibidir. Şimdi Platon’un bu fikrini anlatan kısa videoyu birlikte izleyelim.

 

Filozoflar kısa, etkili ve güzel söz söyleyebilen kişilerdir. ……………………………………………………… arkadaşlarımız filozoflardan kısa anekdotlar aktaracaklardır.

 

………………………………………………………. Arkadaşımız  ‘‘Felsefenin işlevi ve gereği ’’ adlı yazısını okuyacaktır.

Size bir sorumuz olacak, “Acaba sürekli değişen bir dünyada değişmeyen şey nedir?”…  Şimdi “Ben Kimim?” adlı kısa videoyu birlikte izleyelim ve düşünelim.

 

Okulumuz Felsefe ve Düşünce Kulübü öğrencileri olarak hazırlamış olduğumuz programımız sona ermiştir. Dünya Felsefe Günü kutlu olsun.

 

 

1755 kez okundu addFeridun ESER

tag Felsefe Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı Feridun ESER

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı Hakkında Yorum Yazın...

  

Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Dünya Felsefe Günü Kutlama Programı