Eğitim Sitesi

Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni

Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni

Sevgili Arkadaşlar!
1972 yılında İsveç'in Stockholm kentinde yapılan Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan bir kararla, 5 Haziran günü Dünya Çevre Günü olarak kabul edildi. Haziran ayının ikinci haftası ile başlayan haftayı, okullarımızda Çevre Koruma Haftası olarak kutlamaktayız.
Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Ölümlere neden olan solunum yolu hastalıklarının çoğu hava kirliliği sonucunda olmaktadır. Balıklar, çevre kirlenmesinden en çok zarar gören canlıların başında gelir.
Sanayi atıkları, spreyler, yakıtlarla ortaya çıkan dumanlar, petrol ve ilaç atıkları, plastik ürünler, suni gübreler ve çöpler, çevre kirlenmesine sebep olan en önemli etkenlerdendir.
Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabiliriz. Doğanın korunmasını ve tahribatının engellenmesi zorunludur. Gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmak için kirlenmeleri mutlaka önlemek, yeşil alanları ve hayvanları koruyup çoğaltmak gerekir. Bilinçsizce sağa sola attığımız plastik ürünlerin doğada 400 yıl kadar çürümeden kalabildiğini söylersek, karşı karşıya kaldığımız tehlikenin boyutlarını biraz olsun anlayabiliriz. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız.
Hepinize yaşanabilir ve temiz bir çevrede, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim...

38306 kez okundu adddersimiz.com

tag Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni çevre kirlenmesi belirli gün ve haftalar Çevre Konferansı

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni Hakkında Yorum Yazın...

  

Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni Hakkında Yorumlar

ben çok iyiyiii 2021-04-24

Ebru Gündeş Merhaba çok güzel yazmışsın 2019-09-16

Hadise Ben çok beğendim 2017-05-07

mehmet akif ersoy cok iyiyyaaaa 2017-04-03

Taş Ben bunu öğrencilere okuycam.aaaaaaaaaaaaaaaaa.............. 2016-03-31

hadise çok güzel ve kısa bi de ben çokkkk beğendimmmmmmmmmmmmm........:D 2015-10-22

Yazılan 6 yorum görüntüleniyor

Dünya Çevre Günü Örnek konuşma metni