Eğitim Sitesi

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma

CUMHURİYET BAYRAMI

Kıymetli misafirler

Değerli öğretmen arkadaşlarım,

ve Sevgili öğrenciler !

 

Bugün Cumhuriyet Bayramının 90. yıldönümünü  daha büyük bir heyecan ve mutluluk içinde kutlayacağız. 90 yıl önceki  inanç ve bağlılıkla, hep birlikte kutlu bir bayram coşkusunu paylaşıyoruz.

 

Bugün; bize hükmeden, bizi tutsak etmeğe çalışan kuvvetlere bütün dünyanın gözü önünde meydan okuduğumuz günün yıldönümüdür.

 

Yıl 1918. Anadolu taşıyla toprağıyla kan ağlıyor. Anadolu insanında bir sessizlik, bir durgunluk. Elde hiçbir şey yok; ne top, ne tüfek ne de derli toplu bir kuvvet. Yara derin, şartlar ağır. Anadolu insanı her şeyini yitirmiş ama umudunu yitirmemiş.

 

Bu millet her şeyi yapabilirdi; yeter ki kendine bir ışık bulsun. İşte bu ışık 16 Mayıs 1919’da  bir ecel teknesine binerek Karadeniz’e açılır.1919’da Samsun ufuklarında doğan bu güneş, dalga dalga tüm Anadolu’ya yayılır.

 

Anadoludur bu teslim olur mu düşmana bu topraklar bin yıllık kardeşliğe alışıktır da alışmamıştır teslimiyete,tutsaklığa,Her yanı destan kokan bu topraklarda henüz daha son destan yazılmamıştı.

 

Bir heyecan kaplıyor Anadoluyu. Küreklerden, kazmalardan yapıyor silahlarını.Bir mücadele başlıyor. Ölüm kalım mücadelesi bu. Herkes sarı saçlı, mavi gözlü bir kumandanın peşinde dişiyle, tırnağıyla  canıyla kanıyla  katılıyor bu mücadeleye. Herkeste aynı inanç, herkeste aynı duygu, herkeste söz: “Ya İstiklal Ya ölüm!”  

 

                Bizi tutsak etmek isteyen güçler başarılı olamaz; çünkü Anadolu; elleri nasırlaşmış, yüreği tunçlaşmış, vatan vatan diye erkeğinin yanında  kundaktaki çocuğu ile cepheden cepheye koşan anaların yurdudur. Çünkü Anadolu; özgürlük için kanlarını düşünmeden dökenlerin, canlarını hiçe sayanların, düşmanın topuna güllesine göğsünü siper edenlerin  yurdudur.

 

               Takvimlerin 29 Ekim’i gösterdiği gün ilan edildi cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti, eşsiz kahraman Atatürk’ün Türk ulusu ile gerçekleştirdiği en seçkin eseridir. 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet,  Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir.

 

                 Sevgili öğrenciler, ulusumuzun geleceğinin sizlerin elinde olacağını bilen Atatürk, “Gençler! Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz.” demişti. Öyleyse sizler Atatürk gibi yüce bir varlığın önderliğinde yetişen ve bugünlere kavuşan mutlu bir ulusun çocuklarısınız. Işığınızı, inancınızı ve gücünüzü Atatürk’ten almaktasınız.Atatürk kadar çalışkan,ve onun kadar vatan ve millet sevgisi ile dolu olmalı yüreklerimiz.

 

                  Büyük milletimizin Cumhuriyet Bayramını kutlar, başta cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi minnet ve rahmet duygularımla anar, saygılarımı sunarım.

 Bayramınız kutlu olsun!  

 

Mehmet ZOR

Okul Müdürü

 

58582 kez okundu addMehmet ZOR

tag Cumhuriyet Bayramı Türkiye Mehmet ZOR konuşma Atatürk anlam ve önemi

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma Hakkında Yorum Yazın...

  

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma Hakkında Yorumlar

yıldız teşekkürler 2020-10-27

OSMANLI AŞIĞI OSMANLIYA BAYILIYORUM AMA ATATÜRKTE İYİKİ CUMHURİYETİ KURMUŞ 2016-10-27

atatürk hayranı çk güzel bayıldım 2015-10-24

Yazılan 3 yorum görüntüleniyor

Cumhuriyet bayramı günün anlam ve önemini belirten konuşma