Eğitim Sitesi

Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü

Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü

1 Kasım 1938' deki TBMM'nin açılışına hastalığı yüzünden katılamadı. Atatürk' e on beş gün kadar son rahat günlerini yaşama olanağını veren hastalık, tekrar normal seyrinden çıkarak yeni bir krizle şiddetlendi. Ardından korkulan son bütün acıyla geldi.

Büyük Komutan, Devlet Adamı ve Büyük İnsan, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05'te ölümlü yaşama veda etti

Bu kara haber Türk Milletini büyük bir yasa boğdu 16 Kasım 1938' de tabutu, Türk Bayrağıyla örtülü bir katafalk üzerinde Dolmabahçe Sarayı'nın büyük tören salonuna konuldu ve halkın ziyaretine açıldı. Bütün İstanbul halkı büyük kurtarıcısına son görevi yapmak için Saraya koştu.

19 Kasım 1938 Cumartesi günü sabahı, Dolmabahçe Sarayı Tören Salonunda cenaze namazı kılındı. Cenaze alayı İstanbul halkının gözyaşları arasından geçerek Gülhane Parkı'na geldi Tabut bir torpidoya alınarak, Yavuz Zırhlısı'na nakledildi. İzmit'te özel bir trene konulan cenaze, yol boyunca Ata'larına son saygısını gösteren halkın yüreklerinde derin sızılar bırakarak 20 Kasım 1938 Pazar günü Ankara' ya götürüldü.

Atatürk' ün tabutu Büyük Millet Meclisi önünde hazırlanan katafalka yerleştirildi. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, bütün Ankara halkı katafalkın önünden saygıyla eğilerek geçti 21 Kasım 1938 Pazartesi günü hafif yağan bir yağmur altında tören başladı. On iki milletvekili cenazeyi top arabasına yerleştirdi. On iki general top arabasının iki yanında nöbete durdu. Başta yabancı Devletlerin yolladıkları askeri birlikler olmak üzere, törene katılan birlikler Türk Milleti'nin kurtarıcısı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük Atatürk' ü selamlayarak geçtiler. Cenazeyi taşıyan top arabasının arkasında en büyüğünden, en küçüğüne kadar bütün Türk Milleti vardı. Atatürk' e geçici kabir olarak ayrılan Etnografya Müzesi' ne götürülen tabut, hazırlanan mermer lahdine yerleştirildi.

Atatürk' ün naşı Anıtkabir yapılıncaya kadar on beş sene bu geçici kabirde kaldı. 10 Kasım 1953' te büyük bir merasimle ebedi istirahat yeri olan Anıtkabir' e nakledildi.

O, Türk' ün tarihinde ve gönlünde ebediyen yaşayacaktır...

Muhammet Ömer Fındık 5-b sınıfı okul\ Mutluhan Uzunal Çolakğlu Orta Okulu

26154 kez okundu addMuhammet Ömer Fındık

tag Atatürk Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü belirli gün ve haftalar belirli günler ve haftalar önemli haftalar 10 Kasım ile ilgili kısa yazı 10 Kasım 10 kasım hakkında yazı

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü Hakkında Yorum Yazın...

  

Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü Hakkında Yorumlar

ravza güzel 2016-02-14

a.sude aydın teşşekkür ederim 2015-11-09

Yazılan 2 yorum görüntüleniyor

Atatürk'ün Son Yılları Ve Ölümü