Eğitim Sitesi

Atatürk'ün Öğretmenleri...

Atatürk'ün Öğretmenleri...

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ülkemizin kurucusu ve başöğretmenidir. Atatürk'ün yurdun başöğretmeni olması, bütün öğretmenlere büyük bir şevk ve heyecan vermektedir.

Başöğretmen Atatürk'ün birer yansıması olan öğretmenlerimiz, yurdun her bir yerinde eğitimci kimlikleriyle saygın birer kişilik örneğidirler.

Fedakar öğretmenlerimiz, yaptıkları bu kutsal görevin farkında olarak, görevlerini layıkıyla, en güzel şekilde yerine getirmektedirler. Türkiye Cumhuriyeti öğretmenleri her türlü zor koşullara rağmen hizmetlerini en iyi şekilde yerine getirmenin hazzını her zaman yüreğinde hissederler.

Atatürk Millet Mektepleri'nde yazı tahtasının başında okuma yazma dersi vermiş, yeni Türk harflerinin bütün yurtta hızla öğrenilmesi için büyük bir gayret içerisine girmiştir. 11.11.1928 günü toplanan Bakanlar Kurulu'da, bu toplantı sonunda Atatürk'e "Ulus Okullar Başöğretmenliği" sanını vermiştir.

Atatürk, yurt gezilerinde mutlaka okullara uğrar ve öğretmen ve öğrencilerle sohbetler ederdi. Çocukları çok sever ve onları dikkatlice dinlerdi. Öğrencilerin verdiği keskin cevaplar karşısında mutlu olur ve büyük keyif alırdı.

Atatürk, Kurtuluş Savaşı'nda öğretmenlerin gösterdiği fedakarlıklardan övgüyle bahsederdi. Hem Kurtuluş Savaşı'nda ki üstün başarılarını, hem de savaş sonrasındaki üstlendikleri büyük görevlerinden dolayı öğretmenlere olan güvenini şu sözlerle ifade etmiştir:"Öğretmenler yeni nesil sizlerin eseri olacaktır."

9288 kez okundu addMehmet Faruk Kaya

tag öğretmen Öğretmenler Atatürk belirli gün ve haftalar Kurtuluş Savaşı Mehmet Faruk Kaya

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

Atatürk'ün Öğretmenleri... Hakkında Yorum Yazın...

  

Atatürk'ün Öğretmenleri... Hakkında Yorumlar

Henüz Yorum Yazılmamış.
İlk Yorumu Siz Yazabilirsiniz.

Atatürk'ün Öğretmenleri...