Eğitim Sitesi

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Genel Bilgi

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Genel Bilgi

24 Kasım Öğretmenler Günü

Öğretme işini kendisine meslek edinen kişiye öğretmen denir. Öğretmenlik herkesin yapabileceği diğer mesleklerden çok farklıdır. Çünkü bu meslek özveri ve fedakârlık ister. Kişinin gerçek bir öğretmen olabilmesi için kesinlikle öğretmen yetiştiren bir okuldan mezun olması gerekir. Eskiden öğretmene. "Muallim”, öğretmen yetiştiren okullara ise ”Muallim Mektebi” denirdi.

Cumhuriyet'in ilanıyla eğitime verilen önem artmıştır. Yurt genelinde yeni okullar açılmıştır. Atatürk'ün 1928 yılında yaptığı harf devrimiyle Latin alfabesi kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemde okuma yazma öğrenenlerin sayısı oldukça artmış, okul çağı dışındaki yurttaşlara okuma yazma öğretmek amacıyla Millet Mektepleri açılmıştır.

Atatürk, bu yeni alfabeyi öğretmek için bizzat kara tahta başına geçmiş ve yeni Türk harflerini halka tanıtmaya başlamıştır. Bakanlar kurulu kararı ile Atatürk'e Millet Mektepleri Başöğretmenliği unvanının verilmesi de bu dönemdedir. 24 Kasım, Atatürk'ün Millet Mektepleri Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Atatürk'ün 100. doğum yıldönümü olan 1981 yılında, 24 Kasımın her yıl Öğretmenler Günü olarak kutlanması kararlaştırılmıştır.

Kurtuluş Savaşı yıllarında öğretmenlerin özverili bir şekilde çalıştığını gören Atatürk, yeni Türkiye'nin kurulmasında öğretmenlere büyük görevler düştüğü inancını taşıyordu. Çağdaş uygarlık seviyesine ulaşabilmemiz için eğitimin yaygınlaşması gerektiğine inanıyordu. Atatürk öğretmene verdiği değeri ve öğretmenlere karşı saygısını "Ulusları kurtaracak olan yalnız ve ancak öğretmenlerdir." sözüyle belirtmiştir.

Öğretmenler gününde öğretmenin toplum içindeki yerine ve görevine dikkat çekilir. Genç nesillerin yetişmesinde öğretmenlerin katkıları dile getirilir, eğitim öğretime hizmet etmiş, büyük katkılar sağlamış kişiler anılır. Öğretmenlik mesleğine yeni başlayan öğretmenler Öğretmen Andı içerek göreve başlarlar. Öğretmen cesurdur, yapıcıdır, özverilidir, insan sevgisiyle doludur, dünyayı tanımaya ve tanıtmaya çalışır, her alanda yeniliği ve gelişmeyi savunur.

13359 kez okundu addDersimiz.com

tag 24 Kasım Öğretmenler Günü Muallim Muallim Mektebi Atatürk hakkında bilgi genel bilgi ile ilgili bilgi

Yeni Eklenen Belirli Gün ve Hafta Yazıları

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Genel Bilgi Hakkında Yorum Yazın...

  

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Genel Bilgi Hakkında Yorumlar

hazal çok güzel bence sizde deneyin 2017-05-22

MELEK YA NASIL BU KADAR GÜZEL,ANLAŞILIR,SEVİYEMİZE UYGUN YAZI YAZABİLİYORSUNUZ ? ÇOK GÜZEL OLMUŞ BU SİTENİN TÜM ÇALIŞANLARINA ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLERİMİ SAYGIYLA SUNMAK İSTİYORUM :) ÇOK GÜZELL BAYILDIM HARİKA 2015-11-20

Yazılan son 2 yorum gösteriliyor.

İçerikle ilgili 2 yorum yazılmış.

24 Kasım Öğretmenler Günü İle İlgili Genel Bilgi